זאת עיתונאות!

גבירותיי ורבותיי, אני יודע שתמיד ידעתם את זה. אני יודע שתמיד חשבתם את זה. אני יודע שבתוך תוככם חשתם בהם, חיים ביננו וחגים מעלינו. רואים אותנו ולא נראים. מרגישים ובלתי מורגשים. החייזרים מבקרים אותנו, אתם יודעים. עכשיו, סוף סוף, יש בידינו הוכחה חותכת לכך! סרטון של כדור אור מיניאטורי שצולם תחת חשיכה כבדה נע בצורה מוזרה, אי שם באיזה ארץ שהמון אנשים חושבים שהיא קדושה. לא, לא עברתי לצד האפל של הפסוודו-מדע. זה סוג הטענות שאתר מעריב מעלה. הן עד כדי כך מגוחכות.

כרגיל, "מדענים" עלומי שם תומכים ברעיון המופרך הזה. "מומחים" מגבים את הטענות במילים ריקות בלבד, בלי להציג שבריר של ראיה תקפה. רוב הכתבה מוקדשת להתרפקות מביכה על ברכי הפסוודו-מדע, בעוד שמשפט בודד או שניים נזרקים כעצם לספקנים שבלי ספק (סלחו לי על משחק המילים) ירצו ניתוח מעמיק הרבה יותר. במקום להסביר לקהל הקוראים ש"הלא מוסבר" הוא ראיה אך ורק לעובדה שיש לפנינו, לכל היותר, תופעה שעדיין לא זכתה להסבר, אנחנו מקבלים משפטים עלומים על עוד "כאלה המבטלים בבוז את האפשרות שמדובר בחייזרים החגים מעל הכותל".

הכתבה כמובן לא מזכירה שכל אחד מהמוני הסרטונים הללו שמסתובבים ברשת הוא אותו דבר. מצלמה מצלמת איזה אור בחשיכה או כתם לבן על השמים התכולים. האובייקט נע בצורה "מוזרה", "חריגה", "אנומלית". התמונה לעתים מטושטשת, לפעמים חדה. הפסקול חדגוני ומורכב לעתים מ"אווו" ו"אהההה" של הקהל הצופה, במיוחד כשהאובייקט עושה עוד סיבוב וירטואוזי.

בסוף כל סרטון כזה, המסקנה זהה. החייזרים מבקרים אותנו, בלה בלה בלה. העב"מולוגים (ציידי העב"מים) שמאמינים שכדור הארץ זוכה לביקורים תכופים מחברים מכוכב אחר צדים אחר אנומליות שכאלו בקנאות שלא תבייש את אחרון "בודקי" ה"עובדות" של ספרי זמיר כהן. כשהם נתקלים במשהו לא מוסבר הם צורחים במלוא גרונם, "זאת הוכחה שחייזרים מבקרים אותנו". הם קצת שוכחים, ש"לא מוסבר" לא אומר "ההסבר שאני אוהב נכון".

לכן, כשקראתי את שלל הטענות בכתבה של מעריב, לא יכולתי להדחיק גיחוך. הגיחוך שלי השתדרג לצחוק של ממש אחרי שצפיתי בסרטונים המצורפים. הכתבה הזאת מגוחכת. התוכן שלה לא מראה אפילו שבריר של חשיבה ביקורתית. למזלנו, ב"נענע" עשו מאמץ גדול יותר וקטלו את הסרטונים הללו. עם זאת, לצערי, כשזה מגיע לנושאים שנחשבים כנושאי הליבה של ה"תנועה" הספקנית, עיתונות האינטרנט בארץ בפרט והעיתונות הישראלית בכלל אף פעם לא הרשימו אותי. במקום להיות השומרת הראשית של היכל העובדות, התקשורת לעתים קרובות מדי בוחרת לקלוע לטעם הקהל, להעדיף את הסנסציה על פני העובדות, לתת את הספין במקום לעשות מחקר מעמיק ולהציג שתי גישות, האחת מופרכת והשנייה מיושבת, כשוות ערך. לפחות זה מצחיק. לרוב.

6 תגובות לרשומה “זאת עיתונאות!”

 1. מעניין אותי למה לא חשבו שזה איזה שהוא נשק סודי של מדינה אחרת….למה זה תמיד חייזרים?

 2. אני חושב שסיפורי העבמ"ים דווקא מאוד מבדרים, בניגוד לדת, סיפורי החייזרים נשמעים די מגניבים, ולהגיד את האמת סיפורי חטיפת חייזרים וכל הניסיונות הנואשים לפברק חטיפות ממש מצחיקים.

  אני לא יודע אם יש בסך הכולל שלהם אפילו טיפת אמת, אבל אפילו המחשבה שיש כלי טיס שעושה דברים כאלה עושה לי חשק לעשות סרט מפוברק בדיוק כמו שלהם.

  מה שכן עיתון שחושב את עצמו לא צריך לקדם הבלים כאלה, וזה כרגיל

  חבל

 3. זה מאד פשוט, אם היית רואה אור כזה בשמיים לפני 4000 שנה היה ברור לך שזהו זאוס בדרכו לאולימפוס או משהו בסגנון. אם היית רואה אותו דבר לפני אלף שנה היה ברור לך שזהו מלאך בדרכו להביא נשמות לשמיים או משהו דומה, היום מאמינים בחייזרים ולכן זהו ההסבר שיתנו לתופעה לא מוסברת. אם בעוד אלף שנה אנשים יאמינו בערפדים אז זה יהיה ההסבר שיתנו לתופעה לא מובנת בעוד אלף שנה.
  אומרים שפטה מורגנה במדבר היא פשוט הרעידות של אוויר חם שיוצרות אשליה אופטית של מים, כלומר אתה לא באמת רואה מים אלא תנועה גלית (אויר חם) במרחק והמוח שלך מתרגם את זה למים
  א. כי זו האסוציאציה הראשונה שלך כשאתה רואה תנועה גלית
  ב. כי אתה מאד מאד צמא אז זה מה שאתה רוצה לראות.

סגור לתגובות