אלוהים לא נמצא בפרטים

חבריי ומוקיריי אמרו לי שתקופה ארוכה לא פרסמתי כאן. אחד, בברוטליות חביבה אני חייב לציין, אמר ובצדק שהבלוג כבר העלה קורים. היו סמוכים ובטוחים שלא נחתי על זרי הדפנה. בתקופה האחרונה עלו לי כמה נושאים לכתוב עליהם. בכתיבת כולם נתקלתי בקשיים באיסוף מקורות לטענות מסוימות שהעליתי בהם ולכן הם לא פורסמו. לצערי הרב, אני יסודי, לעתים יסודי מדי. למזלי, לא צריכים להיות יסודיים מדי כדי לכתוב על מפגש אקראי עם חב"דניק ברכבת. מפגש כזה הוא הנושא שלי היום.

נתקלתי בהם בכל תחנת רכבת בה דרכה כף רגלי, שואלים אנשים אם הם רוצים להניח תפילין, מציעים לעוברים ושבים לשבץ את אותיות שמם בספר תורה או סתם מנהלים עם אזרחים תמימים דיונים בהגות יהודית, מדע, פילוסופיה או תחומים אחרים בהם אין להם מושג. עם רובם אין לי בעיה. הם חלק מהנוף ותו לא. לא כולם נחמדים ומאירי פנים. חלקם מטרידים. הדיאלוג הבא הוא דוגמא טובה לכך. הוא שוחזר כיממה אחרי התרחשותו.

סיפורנו מתחיל עם הגיעי לתחנת הרכבת בלוד. ירדתי בה כדי להחליף רכבת שתיקח אותי אל היעד הבא שלי. ירדתי מהרכבת, התיישבתי על הספסל, ופניתי אל הפלאפון שלי, להמשיך לקרוא מאמר שהתחלתי לקרוא ברכבת. חב"דניק מאיר פנים ניגש אלי, שק תפילין בידו ובפיו בקשה צפויה. "רוצה להניח תפילין?", הוא שאל. הרמתי את מבטי אליו, חייכתי קצת ועניתי, "אני אתאיסט".

הוא לא איבד את עשתונותיו, ובטח שלא ויתר. "אתה יהודי," הוא אמר בביטחון.

"בוודאי," עניתי. "אמא שלי היתה יהודיה, אבא שלי היה יהודי, אז אני מניח שלפי ההלכה אני יהודי, אבל אני לא דתי, אלא אתאיסט. יהדות היא לאום בשבילי".

כאילו נתתי את הסימן להתחלת חפירה, הוא התחיל את המשפט הבא שלו "אי פעם למדת חסידות? הרבי (כינוי לאחד מאדמו"רי חב"ד – עידו) אומר…". מיד קטעתי אותו ושאלתי, "אתה חושב שהרבי עדיין חי?". "כן," הוא ענה. נחרתי בצחוק, אמרתי "סבבה" ופניתי לחזור לקרוא בפלאפון את המאמר שהתחלתי ברכבת. זה לא סיפק אותו.

"למה אתה אתאיסט?", הוא שאל.

"למדתי בישיבה," עניתי, "קלטתי שהייתי בדיוק כמוך, מאמין לשטויות גמורות בלי שבריר של ראיה, ועכשיו אני חילוני גמור שעובד על תואר בביולוגיה. את סיפורי המעשיות של ספר בראשית לדוגמא לוקח עשרים שניות להפריך אם יודעים לחפש בגוגל".

אם קיוויתי שזה יוריד אותו מהאילן הגבוה עליו הוא נתלה, טעיתי. "מה, אתה מאמין באבולוציה? לפני 20 שנה הפריכו אותה!" הוא קרא בגאווה.

"באמת?" העמדתי פנים שאני מתפעל. "מי עשה את זה? באיזה כתב עת מדעי הוא פרסם את תוצאות המחקר שלו? איך הוא עשה את זה?".

"אהה," הוא גמגם, "אני לא יודע את הפרטים". צחקתי בקול רם וניסיתי לחזור למאמר שקראתי.

אולי מתוך ניסיון לחלץ את עצמו בשיחה הוא קרא בקול, "הרבי היה פיזיקאי דגול! הוא רצה להבין איך העולם עובד הכי הכי עמוק. היתה פעם אחת שחבורת אנשים מהממשל באו אליו להתייעץ לגבי כור אטומי", הוא אמר בגאווה. הסתכלתי עליו, קלטתי שהוא רציני והצלחתי להפוך הצחוק שרצה לפרוץ ממני לגיחוך קל.

"מי היו אותם אנשים מהממשל?", שאלתי בקול נחמד.

"אה, אתה יודע, ה-FBI וכאלו".

"מה עניין שמיטה להר-סיני? מה הקשר בין ה-FBI, לשכת החקירות הפדרלית האמריקאית, וכורים אטומיים? אולי זה ה-CIA או ה-DHS?"

"יכול להיות, אתה מבין בזה יותר ממני".

"למה שהאנשים האלו ילכו אל איזה רבי מליובאוויטש יהודי מניו יורק, במקום ללכת לאוניברסיטאות בארצות הברית שם עובדים אנשים מוכשרים הרבה יותר שיודעים את המדע העדכני כי הם לא היו עסוקים בללמוד תורה כל היום?"

"כי הרבי קדוש," הוא ענה.

"באמת?" השתוממתי. "מתי כל הסיפור קרה?"

"אני לא יודע את הפרטים". צחקתי בקול שוב.

"יש משהו שאתה כן יודע את כל הפרטים שלו ולא האמנת לו בלי לחשוב עליו שניה לפני כן?" שאלתי בציניות.

"ב-770 (בית המדרש של חב"ד בניו יורק – עידו) תמיד היו סיפורים על גדולתו של הרבי ו…"

"סיפורים לא מעניינים אותי," קטעתי אותו מיד, "עובדות כן. גם אני יכול לספר לך סיפורים".

ניסיתי לחזור את המאמר שלי, אבל הוא עדיין עמד שם. הוא התחיל לומר משהו וקטעתי אותו שוב, "אתה בכלל יודע איך מדע עובד?" שאלתי בידיעה גמורה שהתשובה תהיה חיובית למרות שלבחור אין מושג קלוש.

"כן, והרבי…"

"למי אכפת מהרבי? עצם העובדה שאתה מאמין שחבורת אנשי ממשל הלכה להתייעץ לגבי כור אטומי עם רבי יהודי במקום עם מדען, מוכיחה שאין לך מושג איך מדע עובד. יש למעלה מ-600 כתבי עת שמתפרסמים מדי חודש ועוסקים בביולוגיה בלבד. עשרות אלפי מאמרים מתפרסמים בכל תחום ותחום במדעי החיים. בתוך כל תחום כזה יש תתי תחומים. אין אדם אחד שמסוגל לשבת ולקרוא את כל המידע שקשור לתת-תחום שלו בלבד שמתפרסם בחודש בודד. חייבים להתמקד על נושא מאד ספציפי. ואתה יושב פה ומקשקש על זה שרבי שלמד תורה חצי יום או עשה השד יודע מה הצליח ללמוד את החידושים האחרונים בפיזיקה אטומית". צחקתי אפילו יותר ממקודם.

"הרבי היה איש רוחני ו…"

"אז ההסבר הוא 'זה קסם'?", שאלתי. "למה לא אמרת? גם לי יש הסבר דומה. אני איש רוחני הרבה יותר ממנו. כן, אולי לא רואים עלי, אבל אני רוחני בטירוף. חכה שתריח את המשחת שיניים שלי. רוח הקודש שלי אומרת לי שהיהדות הוא בולשיט. הנה, מה תגיד לזה?"

כמה מלמולים מאוחר יותר הוא התרחק. מה שלא עבד בנימוס, עבד באגרסיביות. לפחות היה משעשע.

130 תגובות לרשומה “אלוהים לא נמצא בפרטים”

 1. I smiled.

  יש בך משהו שדומה לי. למרות שאתה טוען שאתה ניסית להמנע מכל העניין, נתת לו כל נקודה אפשרית בשביל להמשיך ולקיים את הדיון. כאילו שרצית שיקרה 'משהו' בשביל שתהיה לך יכולת לתעד אותו אח"כ.

 2. המשפט האחרון שלך, דנטי, קרוב מאד לסיבה. אני רוצה לעצור את הדיונים האלו כי הם אומרים טיעונים ששמעתי לפני כן הרבה. אני רוצה להמשיך אותם כי כמו שניכר כאן אני צוחק בהם המון. כשיש חלק משעשע במיוחד שאני זוכר, אני מתעד בפלאפון או מנסה לשחזר הכל כשאני מגיע הביתה. אם זה נראה לי ממש טוב, אני מפרסם. ;)

 3. הו, נפש דומה. ועוד של אדם שהתנער מהדת לאחר שהושרש בה הרבה יותר עמוק ממני (אני עזבתי את היהדות החילונית, כמאמין, המסע שלך היה מורכב בהרבה)

  *adds to favorites*

 4. שיוווווווווו איזה גבר אתה, איזה חכם, איך הכנסת לו . . . איזה קול אתה . . .
  פשששששש. . . אתה גם מכיר את השיטה המדעית. . .
  אתה ממש מציל לנו את העולם

 5. ניצחת בוויכוח ילדון בן 16!!

  לזה קראו בגן נחמה: "חזק על חלשים".

  הדיון המשעשע שהצגת כאן, מעניין ברמה האישית, אולי, לא בשום פן לוגי שבו. באותה מידה אמנון יצחק, זמיר כהן או כל שקרן אחר יכול לנצח נער תיכון ממוצע בוויכוח קצר.
  זה אומר שהוא צודק? לא! אולי להיפך…

  קיצער, אני מאוכזב, ציפיתי ליותר…

 6. לי יש שיטה בדוקה להיפטר מהם. כשהם שואלים אותי על תפילין אני אומר "לא". נהנתי מהקריאה, ונהנתי שהעמדת אותו במקומו (למרות שספק אם זה ישפיע עליו), אבל אני לא קונה שאתה מסכן שמנדנדים לו. נראה שדי פיתית אותו להמשיך בשיחה. "לא" פשוט והשיחה בכלל לא היתה מתחילה.

 7. @"!!!גאון אתה, גאון": כשהיית בן 16, היה לך זקן ממש ארוך, אני מבין.
  @SiletMike: כמו שאמרתי לדנטי, ואני רואה בטקסט הכתוב שיש לכם נקודה, אני נקרע בשיחות האלו בין הרצון לצחוק לרצון לא לשמוע משהו ששמעתי מיליון פעם לפני כן. אגב, ה"לא" לא תמיד עוזר. בניגוד למה שחב"דניקים שאני מכיר אמרו לי, יש חבר'ה כאלו שגם אחרי ה"לא" הפשטני ימשיכו לנדנד, בעיקר אם התחנה כמעט ריקה ואין להם אנשים אחרים לצורך "זיכוי הרבים".

 8. לגאון, ההבדל הוא שחילונים לא תופסים דתיים בתחנות רכבת ומתחילים לנדנד להם שיעזבו כבר את הדת, אולי הגיע הזמן שנתחיל לעשות את זה.

 9. הסיפור שלך הזכיר את הקומיקסים האלה שמפרסמים מאסיונרים,אפשר לחשוב שאותו חבד באמת היה עשוי מקש, LOL

 10. יוריקה! גיליתי למה כדאי להיות אישה – חב"דניקים בחיים לא יפנו אלי :)

 11. רבי מנחם מנדל שניאורסון זצוק"ל היה מהנדס חשמל שעבד בפרויקטים סודיים של הצבא האמריקאי במלחמת העולם השנייה,ולאחר מכן המשיך לעבוד עם הצי האמריקאי במשך כמה שנים, אני מניח שעניין הכור שייך לתקופה זו.

  יש "גוגל" , אם היית טורח לבדוק,היית רואה שהוא למד פילוסופיה,מתמטיקה,פיזיקה ,הנדסת חשמל וכו'

  אני מניח שבגרסת גוגל שלך כל חיבור בין תורה ומדע מצונזר.

 12. כהניסט אני אוהב שאתה נכנס לדיונים האלה.

  אבל האמת היא שאני מאמין שכל חיבור שאינו רלוונטי לנושא הדיון בין תורה ומדע מצונזר אצלו בגוגל, ולא כל חיבור בכלל.

 13. הרבמלמד: נא לא להפריע עם עובדות. או אמונות אישיות, במיוחד כשדיון עם כהניסט שווה ערך לשימוש בראש שלך כפטיש אוויר, יעיד הדיונוזאורוס רקס שהוא ערך איתנו בעבר. תעשה כמוני: תן לו לזרוק את טענותיו בלי להתייחס. ;)

 14. שיטתך היא לא להאכיל את הטרול אם כן? אנשים טועים לחשוב שטרולים ניזונים מתשומת לב. למעשה הם ניזונים מההפרעה עצמה ולא מהתגובות לה.

 15. SilentMike: נשמע אפשרי. בכל מקרה, אני לא אשתף פעולה עם חפירות, פן יבולע לי. ;)

 16. התגובה של הכהניסט חשובה מאד, צריך להבין שחב"ד הם גוף חשוך וגזעני שמסתתר מאחורי מתק שפתיים והעמדת פנים של 'אהבת ישראל' (ושנאת כל השאר). כשברוך מרזל רץ לבחירות בכפר חב"ד הוא קיבל רוב מוחץ.
  לעצם העניין כהניסט יקר, הרבי מלובביץ' חי כל ימיו בחוץ לארץ, לא הוא ולא חסידיו משרתים בצבא (טוב, יש כמה שכן,כדי להראות את הטלפיים הכשרות) ומשם, מחוץ לארץ, הוא הטיף לי שאסור לי לצאת מהשטחים. לא יודע לגבי המומחיות שלו בפיזיקה אבל מבחינת האתיקה שלו הוא די מזכיר לי את הרבנים מבעלז, גור וסאטמר שנטשו את הקהילות שלהם למות בשואה וברחו לישראל. גם הוא היה גיבור גדול אבל מרחוק, מאד מרחוק.

 17. כמעט שהצלחת להתעלם , ונכשלת,בתוך פניה לשאר,פנית אלי. :)
  אנחנו(ובאנחנו אני מגן על כל הפועלים לשמירה על הגנה על הארץ והעם) לא גזענים. והחושך כאן הוא בפרספקטיבת המסתכל ,מאצלנו,זה חשוך אצלכם.
  רבי מנחם מנדל שניאורסון זצוק"ל חי בחוץ לארץ לשם פעילות משם,בדיוק כפי שחלק מחסידיו נמצאים כרגע בהודו בפיליפנים ו"איפה שצריך",לבצע פעילות,לא כי אוהבים את הגלות. יש המון חב"דניקים בארץ ישראל.
  בקשר לשירות בצבא: דווקא יש עליה רצינית בהתגייסות חרדים,חלק לא מבוטל מהם הוא מחב"ד .אני מזכיר את זה כעובדה נטו,בלי לומר אם אני תומך או לא.
  הרב אהרן רוקח זצוק"ל המהר"א מבעלז ,לא נטש את קהילתו , הוא היה בראשי רשימת החיסול של הגרמנים הארורים כשהם פלשו לפולין ובסדרת ניסים הוא והרב מרדכי רוקח זצוק"ל הצליחו לברוח מהנאצים .
  רבי אברהם מרדכי אלתר זצוק"ל לא נטש את קהילתו ,גם הוא היה ברשימת החיסול של הנאצים כשהם כבשו את פולין, יש תיעוד ברור לכך שחיפשו אותו בגור ובוורשה . החסידים העבירו אותו עם שם בדוי בין הרבה דירות כדי לבלבל את הנאצים, וברוך השם הוא ניצל ,במאמצים של אנשים רבים בפולין ובעולם (גם סנאטורים אמריקאים שהובהר להם המצב האיצו להצילו)
  הרב יואל טייטלבוים זצוק"ל מסעטמר לא נטש את הקהילה שלו , הוא נכנס לרשימת רכבת ההצלה על ידי קסטנר בשכנוע עז של חותנו דר. יוסף פישר.
  אני ממליץ לך לקרוא את הספר "כחש" של בן הכט ליותר פרטים על למה רוב ה"קהילה" הזאת,ואולי גם אחרות, לא הוצלה, רמז ,אין לזה קשר לרבי מסעטמר עליו השלום.
  נא תפסיק לסלף את ההיסטוריה כדי שתתאים לATHEISTIAKA שאתה ככל הנראה מנסה ליצור .

  נ.ב: טירנוזאור * , ואל חשש עידו, מגמתי היא לא ליצור עכשיו Puertasaurus reuili
  הסיבה היחידה שטרחתי להכנס לאתר זה שוב הוא כדי לבדוק אם כתבת את המאמר שאמרת שתכתוב,עידו, לצד הזמנה פתוחה להגיב אם ארצה,ראיתי את המאמר הזה,חשבתי שאולי זה המאמר שדיברת עליו ,נכנסתי,והערתי הערה בונה. זה הכל.

 18. עמך הסליחה, אני רואה שזה כלל עידו אחר שהגיב לי .אני ממש מקווה שזה לא ניסוי מטעם היותך סטודנט לביולוגיה ואתה החילות להתפצל כאמבה , מספיק לי עידו אחד 0_0

  the horror , the horror.

  WELL ,זה יכל להיות אחלה תסריט להיצ'קוק .

 19. אכן אין צירופי מקרים.אך גם אין ספגי. יש את אלוקי ישראל.

 20. לדבריו של עדו, בהחלט גוף גזעני, אף על פי שאני לא מסכים שרבני חב"ד נטשו את ארץ ישראל, חב"ד הוא גוף גדול גם בישראל.

  לגבי הגיוס בצה"ל, טוב אני חושב על התפקוד הלקוי של החרדים אין פה מחלוקת נכון?

  ולגבי כהניסט, כל אחד גזען מסיבותיו הוא, עצם זה שהשם שלך בבלוג הזה הוא כהניסט, רק מעיד על הדעות הקיצוניות שלך לא להגיד גזעניות.

  מבחינתך הסיבות שלך לגזענות כל כך מוצדקות שאינן נראות בעיניך גזעניות כלל.

  כבר אמרנו חשוך?

 21. תתפלא יצא לי לנהל דיונים שלמים נגד גזענים(רובם היו אתאיסטים אגב) .

  אתה לא מכיר אותי , אתה גם לא יודע באמת מזה כהניזם , כל מה שאתה מכיר זה דחליל של שהשמאל הקיצוני יצר,אם אתה רוצה לעשות לעצמך צדק היסטורי , קח וקרא אחד מהספרים שבו הרב מאיר כהנא זצוק"ל הי"ד שוטח את משנתו התורנית (אור הרעיון ,למשל) ותחליט בעצמך אם זה גזענות.
  אני לא מאמין בגזעים אנושיים,זה לא קיים. אני מאמין בקבוצות תרבותיות של אותם האנשים.

  לכם אין בעייה לקרוא יום, קאנט ,וגזענים אחרים . טול קורה ,הגזענות בדר"כ נמצאת בצד הנאור שלך.ייתכן ששטפת לך את המח כל כך ברעיונות ליברליים מערביים פצספיסטיים שכל גילוי של אי הסכמה לפשרה טריטורית נחשב בעיניך כנובע מ"חוסר האנושיות" של הצד השני בעיננו .
  המצב הרבה יותר מורכב מזה, זה לא אוסף סיסמאות. אנחנו מציעים לגרש את האויב ,כי זה הפתרון הכי טוב ,לנו . העדפת האינטרסים שלנו על פניהם זה לא גזענות.
  מה בעצם הפיתרון שלך ? להמשיך בכיבוש ? להמשיך להרוג את הערבים יום יום ? להמשיך לייחל ל"שלום אמת" עוד מאה שנים ספוגות בדם פלסטיני ?

  כן …הפתרון הליברלי נשמע הרבה יותר טוב. :)

 22. וואלה, כהניסט, לא גזען לגמרי. רק פרק כ' (זה שעוסק בלא יהודים) באור הרעיון מלא בהערות גזעניות שמסתכמות בזה שגויים שחיים בארץ הם בבחינת עבדים שלנו. או שאולי זאת "ההבנה האתאיסטית" שלי? ;)

 23. דמגוג כהרגלך , מדובר שם על תנאי הכניעה של עמים שהיו בארץ ורוצים להשאר . וגם שם הכוונה היא עבדות הממלכה "והיו לך למס ועבדוך" . וגם לפי הרמב"ן שאומר שישראל יכול לקחת מהם לעשות עבודות וכו' ,לא מדובר בעבדות של ממש ,אלא בשכירת חובה לעבודות ,עם תשלום שכר המגיע לו .

  התנאים האלו נועדו להבטיח שהם מודים ומכירים בבעלות של עם ישראל על ארץ ישראל.

 24. לא , אם לא נאה להם, הם יכולים פשוט ללכת,ולא יפגעו בשערה בראשם.
  התנאים הם כניעה (מס עובד +שבע מצוות בני נח) ,יציאה מעצמם . בשני המקרים האלה הם לא יפגעו בשום צורה . האופציה השלישית היא מלחמה ,ודמם בראשם.

  לעצם עניין העבדות, אני בטוח שתלמיד ישיבה לשעבר כמוך ,אפילו אם לא ממש מוצלח (אחרי הכל ,הפכת לאתאיסט) שמע מתישהו את המונח "עבד עברי" … גם יהודים יכלו להיות עבדים בתנאים מסוימים.
  היחס לעבדים בישראל לא היה מכת שוט+קטיפת קוטנה+ הערות גזעניות על הדרך . העבדים היו בעצם משרתים, שחיו בבתי אדוניהם,ואכלו איתם על אותו שולחן .היה איסורים חמורים להתעלל בהם ומי שהרג את עבדו היה יוצא להורג.
  עם ישראל מעולם לא תמך ב"שוק עבדים" ,ונסיונות גישוש לסחר כזה עם רומא נענו בלא ברור מצידנו. כל העבדים שלנו באו מעצמם או היו עבדי-ממלכה מתוקף תנאי כניעה של אבותיהם , מקרים מיוחדים היו פושעים שנאלצו להיות עבדים למשך כמה שנים ולאחר מכן שוחררו (לצד נתינת רכוש להם כדי שיוכלו להתחיל חיים חדשים)

  אין שום קשר בין עבדות,ובין גזענות .אלא אם הגזענות מכוונת כלפי קבוצה אנשית ספציפית,כגון אפריקאים,שזה יותר שייך לנוצרים והמוסלמים ,מאשר שהיה איי פעם שייך לנו .

 25. גזענות בנסיון הגדרה הכי מצומצם שאפשר זה אג'נדה שמבדילה בין קבוצות אנושיות על רקע כזה או אחר וניכוס לקבוצתך את ה"אני יותר טוב והם לא יכולים להיות טובים כמוני".
  היהדות מעולם לא אמרה את זה. הרב מאיר כהנא זצוק"ל הי"ד מעולם לא אמר את זה.

  אם יש לך קייס רציני,אנא הבא אותו,ואשמח להתמודד עימו.עד אז,תמשיך להקליד סמיילים קורצניים לך וחבר'ה שלך,הרי ברור שאם אתם מסכימים עם זה,אז זה חייב להיות נכון. חה .

 26. כהניסט באמת זה כבר כואב הלב, הנטיה העקבית ביותר שלך לקחת נושא אליו אתה מחובר רגשית, למצוא בו דבר אחד נכון ואז להכליל ולהגיד שכל הנושא נכון.

  התנ"ך ספר שקיימת בו גזענות – אמנם מפי אלוהים, אבל על העניין הזה יש מחלוקת הלא כן?

  על הטענה הזאת אתה מערער מכיוון שאתה מחובר לתנ"ך רגשית ומחליט להדגיש את החלקים הליברליים, לעומת זאת כשהתנ"ך סותר את עצמו פעם אחר פעם אתה מתחיל להביא תירוצים מצוצים מן האצבע, כל מיני שטויות על עבדים נוכרים שהם חופשיים לחלוטין ממש.

  אותו הדבר אתה עושה עם האבולוציה שאותה כנראה באופן רגשי אתה לא מסמפט כל כך, לכן כל עובדה שנביא לך וההיגיון אומר לך "זאת אבולוציה זאת אבולוציה!" תביא ראיה שאינה סותרת אך לא ניתן להוכיח.

  ולעניין מאיר כהנא, כהרגלך אתה לוקח את משנתו, ומתעלם מפועלו.
  האם אתה תומך במעשיו של ברוך גולדשטיין במערת המכפלה? מאיר כהנא חשב שהוא ממש גדול הדור ככל הנראה.

  בכל אופן, גזענות קשורה באופן הדוק לקיצוניות, קיצוניות ניתן למצוא בהרבה מקומות אך במקומות בהם הדת שולטת, והמחשבה מפסיקה לעבוד הקיצוניות נפוצה הרבה יותר.

  וכן אני מודע לכך שאתה יוצא דופן כהניסט, על אף הדעות שלך והעובדה שאתה הולך עם ראש בקיר בכל דבר שאתה רואה, יש לך ידע ואינטיליגנציה. אני פשוט לא מבין למה אתה משתמש בו בצורה שכזו.

 27. dtsj- לא הבנתי מה רצית?

  מלמד – אם לא הייתי מאמין שכל הדבר נכון ,לא הייתי מקבל את כולו כנכון.
  אני מאתגר אותך להביא גזענות שמופיעה בתנ"ך. אני מכיר את התנ"ך,ומקורות יהודיים,זה חומרים שאני לומד פחות או יותר במסגרת החזרה בתשובה משהו כמו 15 שנים (לא בכל השנים האלו הייתי דתי,כמובן,זה היה תהליך איטי עד שהוחלטה ההחלטה) ואני לא מכיר בה גזענות. היהדות מכירה בזכויות גוים(אסור לגזול מהם,אסור לרצחם(כמובן שמדובר לא במסגרת הריגה בלחימה),הם לא חיות בעיניה, מותר לתת להם צדקה (בתנאי שזה לא על חשבון עניי ישראל) וכו'. מציעים להם שלום בתנאי מלחמה, לא כופים עליהם את דתנו שלא בזמן מלחמה(תנאי כניעה שהוזכרו לעיל) וכו' . תקח את האפשרות הצנועה שייתכן שאתה לא בקיא מספיק בפרטים והבנת לא נכון.

  "ומחליט להדגיש את החלקים הליברליים"
  אמות המידה שלי של מה טוב ומה רע אינם נשפטים בראי פילוסופיה גוית כלשהי.

  אין לי שום בעייה מוסרית בהחזקת עבדים(שהשתעבדו מרצונם) ,גם לך אין,אתה רק קורא לזה בשם אחר,כמעט כל רכושך נוצר על ידי עבדים מודרניים,רק שהם רחוקים מהעין,ואם כן מהלב, אז בעודך זועק נגד עבדות אתה בעצם צבוע.
  העבדים הנכריים שהשתמשנו בהם באו להשתעבד מרצונם(או הפכו לעבדים בגלל שהיו מחרחרי מלחמה והתחילו עם האומה הלא נכונה), הם ומשפחותיהם גרו עם אדוניהם באותו הבית,ואכלו על אותו השולחן .לא התעללו בהם. הם היו משהו דומה ל BUTLER ועבדו בדר"כ משק הבית וכו' ,אותם תפקידים שיהודים יכלו לעשות בעצמם . בימים ההם ,זה היה מקצוע .להיות עבד(לפחות בישראל), היה להיות BUTLER
  העבדים שאתה משתמש בהם מנוצלים לחלוטין,חיים בתת תנאים ומקבלים תת שכר ונשארים במצב הזה על ידי ממשלותיהם החמדניות – התווכנים בינך לבין עבדיך הלא רשמיים. גם עבדיך ה"רשמיים" חלקית , הווה אומר, העובדים הזרים , בונים בשבילך, ולא מקבלים שכר הולם, גרים בתת תנאים , ולא אכפת לך.
  אז סבבה, אם כל מה שמפריע לך הוא המילה "עבד" , אני אמליץ לשנות את השם ל"BUTLER".

  בקשר לאבולוציה, די חרשנו את הנושא.
  בקצרה אחזור על טענתי כי אני חושש שמרוב עצים לא ראית את היער(בדיון ההוא)- אני מקבל את האבולוציה ברמת הטענה שחיות משתנות.אני כופר בהסבר הנאו דארווינסטי (המכוונת היא ברירה טבעית שמסננת מוטציות מועילות) .

  "ומתעלם מפועלו"
  למה מתעלם, אני תומך בכל פועלו חד משמעית.
  (שחרור יהודות רוסיה,ארצות ערב,אתיופיה וכו' ,לחימה מול אנטישמיות,נסיון לשמור על ישראל כמדינה יהודית )

  לשאלתך בקשר לברוך גולדשטיין זצוק"ל הי"ד , הוא היה הרופא היחיד באיזור ,הוא טיפל בכל הנרצחים מפעולות האיבה של הערבים באיזור ,וראה את אוזלת ידה של הממשלה בתקופה ההיא בצורה שאף אחד מאיתנו לא ראה , הוא ירה על קבוצה שצווחה אידבאח על יאהוד במשך כל קריאת המגילה , ולאחר המקרה התגלה שהיה באמתחתם (במסגד שוחר השלום כמובן) שלוש רובים(קרבין,צ'כי וקרל גוסטב אם אני זוכר נכון) ,עשרות גרזנים ומוטות ברזל . חלק מההרוגים היו מבוקשים.
  אוזלת ידה של הממשלה הובילה לזה. אם הם היו מגנים על תושבי האיזור, כפי שהם מחוייבים לעשות מתפקידם, זה לא היה קורה .
  אני לא רוצה שאנשים יבצעו פעולות כאלו,אני חושב שהטיפול באויב הוא תפקיד הצבא.כך או כך, הגנה עצמית היא זכות בסיסית מוסרית של האדם, ואם הצבא והממשלה לא מסוגלים לבצע את תפקידם מסיבות מוסריות מזויפות או בגלל "מה הגוים יגידו",אתה לא צריך להתפלא שאנשים יעשו דברים כאלו…לפני שהמדינה קמה , הרבה אויבים נהרגו על ידי יהודים ללא מדים, וכן,חלקם גם נהרגו בפצצות בשווקים,בבתי מלון, ובהרבה מקומות הרבה פחות יפים נורמטיבית ממוצב בריטי או מחנה של פורעים.

  אני לא רוצה שערבים ימותו , אני לא מעוניין בשפיכות דמים. אבל כל עוד שהם כאן,הם ימשיכו לפעול למען החזרת מה שבעיניהם שייך להם – ארץ ישראל,ולכן הפיתרון היסודי לזה הוא לשלוח אותם לאחיהם במדינות ערב. בדיוק כמו שהיוונים והתורכים עשו זה לזה ,בדיוק כמו שפולין וצ'כוסלובקיה עשו למעל עשרה מליון גרמנים בחבל הסודטים לאחר מלחמת העולם השנייה
  זה הדרך היחידה להפסיק את שפיכות הדמים , כל רגע שזה לא יקרה, ערבים ימשיכו לנסות לקחת מאיתנו את ארצנו ,ואנחנו נאלץ להורגם(בדיוק מה שקורה עכשיו בדרום,אגב).

  אי אפשר להגיע איתם לפשרה,הם לא מעוניינים, ורוב היהודים גם לא מעוניינים במחיר שצריך לשלם עבור המסמך שלא יהיה שווה את הדיו שיחתם עליו.

 28. כהניסט, אני רוצה קצת מהחומר שאתה לוקח. הוא נשמע טואוב!
  אגב, משעשע שאתה מזכיר את הברירה הטבעית. אתה יודע, אני ממש מתחיל לחשוב שנגעה בך זרועה האיטרייתית של ספגי. אמנם עברו חמש דקות מאז סיימתי לקרוא אותו והתחלתי לעבוד של ש"ב בכימיה אורגנית, אבל לפני זה בדיוק קראתי (יותר נכון, ניסיתי לקרוא) מאמר על אותה ברירה טבעית.
  http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1420-9101.2010.02197.x/full

 29. אני לא בטוח למה רצית לתת לינק. זה מפנה לדף ג'נרי, ובכל מקרה, היתרון במאמרים הללו הוא שיש לי גישה חינם אליהם, תודות לעובדה שאני סטודנט. לאמזון, בעוונותיי, אין לי גישה חינם. ;)

 30. תיקון: זה עובד לפתע. הקטע המצחיק הוא שקראתי אותו לפני הרבה מאד זמן. לפני קצת יותר משלוש שנים, אני חושב. בהנחה כמובן שאתה מתכוון לExtinction: Bad Genes or Bad Luck? של גולד.
  שווה קריאה מחדש, אתה אומר? מה אגלה בפנים?

 31. של דוד ראופ .
  יש בספר הזה דיון מאד מעניין על התפקיד לכאורה של הברירה הטבעית,נניח שהיא קיימת,במה שהתרחש בהיסטורית בעלי החיים בעולם כפי שהיא משתקפת בממצאי המאובנים. אמור להיות מעניין,גם אם לא תסכים (כמו שאני נהנה למדי לקרוא גולד SO FAR,אפילו שאני לא מסכים איתו בכלליות,ההבדל הוא,שלברירה הטבעית אין ראיות,ולהצעה של ראופ יש בשפע :) אבל אני לא אקלקל לך ואומר מה הוא מציע )

  הספר הזה הוא הרחבה למאמר שהתפרסם על ידו בACTA GEOLOGICA HISPANICA 1981 כרך 16 עמודים 25-33 אם יותר מתאים לך

  הנה:
  http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:BMKFXjWZ3jUJ:www.raco.cat/index.php/ActaGeologica/article/viewFile/75050/97880+acta+geologica+hispanica+16+Extinction+:+bad+genes+or+bad+luck%3F+D.M.+RAUP&hl=en&pid=bl&srcid=ADGEESix8dEPgwaoCrFEN98b_cyGnM7gB4dPbQt4vz6MlrWKj-rnc3ABobOAX6dS_4JvhQ-65r8lNAhxYqVbLirhM19dgh2lANAZJLkcVwBwYC5uGV1OtWlnpNDNuZ6oykG5COedh2nN&sig=AHIEtbRmy-IdGUy3KW0lkH6T4-P2x7TYiQ

 32. כהניסט, התכוונתי שתקרא את ההגדרה הויקיפדית לגזענות כמובן!
  שנאמר, די לחכימא ברמיזא…

 33. כן עדיין לא הבנתי מה אתה רוצה. מה לא נכון בהגדרה שנתתי ?

 34. כהניסט אין שום דבר מוסרי בלרסס עם נשק אוטומטי קבוצה של מתפללים לא חשוב למה הם מייחלים בעת תפילתם, אם בעיניך מעשיו של ברוך גולשטיין הם חלקית באשמת המדינה, זכותך, אבל להצדיק את הפושע הנתעב הזה? יש לך פגיעה רצינית באמות המוסריות שאני באמת חושב שצריך לשלוח אותך להסתכלות נרחבת לפני שמשחררים אותך חזרה החוצה.

  זה בטח לא מקרה של "הגנה עצמית".

  לגבי התנ"ך, באמת, ספר מוסרי? for real? פלישה לארץ כנען והשמדת העמים שבו עד היסוד? כי איזה נביא שקר שלנו הצליח לשכנע עם שלם שהארץ הזאת מגיעה לנו?

  או שאתה מדבר על איוב שספג את כל מוסריותו של אלוהים כביכול מכיוון שהאמין בו בכל ליבו?

  אני לא רוצה שתכנס איתי לדיון מפורט על כל אחד מהדברים הנ"ל אלא על פשטם, מכיוון שכנראה שפשט לא עובד אצלך כמו שצריך, לפעמים כדי לראות משהו בצורה נכונה צריך להפסיק להסתכל על הפרטים הקטנים ולראות את התמונה הגדולה.

  אלוהים שולט באדם על מנת לבצע את זממו בכל מקרה שהוא וללא כל מטרה אמיתית.

  ובקשר למילה "עבד" איני מסכים עם מכירת עבדים, שלא נדבר על ריצוע אוזן עבד עברי או לקיחת העם הכבוש והפיכתו לעבדים.

  איני חושב שהינך באמת מאמין שהעבדים הנוכרים המדוברים בתנ"ך היו שם מרצונם.

  הרי עבדים היו אנשים שנכנסו לחובות ולא יכלו לשלמם או כאלה שמשפחתם מכרה אותם למען אותה המטרה.

  אין בזה שום דבר מוסרי, שלא נדבר על העבדים המודרניים לדבריך שעל אף שיש כאן אלמנט של עבדות, פה עבודת הפרך שלהם היא באמת מבחירה, על אף שלא נותרו להם ברירות רבות. ה"עבדות המודרנית" היא תוצר של הקידמה וצריך לפעול למען המיגור שלה על מנת שאנשים יוכלו להתפרנס בכבוד מעבודתם ולא לאכול לחם עוני בזמן שהם מכינים מוצרי יוקרה לבעלי הממון.

  וכן כבר הבנתי שיש בעיה כלשהי באמות המידה המוסריות שלך בשניה שראיתי "כהניסט קומנדו" בשם שלך, אבל ניסיתי שלא לשפוט אותך לפני שהצגת את טענותיך.

  כנראה אינך עוצם את העיניים כמו שחשבתי עד כה, אתה פשוט חושב שמה שכתוב שם זה בסדר, כאילו זה מתאים לאיזושהי אמת מידה אנושית מודרנית.

  שיא הבערות אתה, על אף הידע הרב שלך.

 35. ותוספת קטנה שנזכרתי בה בזה הרגע בנושא ברוך גולדשטיין.

  האם כל הערסים היהודים הקטנים האלה ששמים כיפה לבנה ביום כיפור והולכים לבתי כנסת ושניה אחר כך צועקים "ערבי טוב זה ערבי מת" גם הם אשמים באותה המידה?

  ונגיד וחלקם היו חיילים עם נשק, אז אם מחבל ערבי היה נכנס לבית הכנסת ביום כיפור ומרסס את כולם זה היה הגנה עצמית?

  אני באמת חושב כבר שרמת הדיון הזה הגיע לשפל חדש.

 36. מלמד- אם אתה רוצה לקרוא מעט על ההפקרות הטוטאלית הביטחונית ששררה אז ,ממליץ לך לעיין בדו"ח ועדת שמגר למשל עמודים 167 ו 152 ,ובספר של אחד מראשי הצבא שהיו אחראיים להפקרות הזאת מבחינה משפטית וחוקתית(מה מותר מה אסור וכו') ,"צדק תחת אש" של אמנון סטרשנוב (1994)

  אני מצטט מדו"ח שמגר (עיין מעמוד 135 ) "על כל אלה יש להוסיף(להסתה ערבית שהזכיר קודם,עיין שם) פיגועים במתחם המערה ובסביבתה הקרבה ,שבוצעו על ידי ערבים במסגרת הסכסוך הערבי-יהודי ה"כללי",והעלו אף הם את המתיחות במערה פנימה .
  אירועים אלה בין 9.10.68 ל-16.1.94 כללו פיגועי טרור,דקירות,תקיפות וזריקת 41 בקבוקי תבערה,חלקם לעבר שער המערה ולעמדות צה"ך במתחם . כתוצאה מהם נהרגו במשך השנים שבעה אזרחים יהודיים וחייל אחד ונפצעו 67 אזרחים יהודיים וחייל אחד" (הוא ממשיך ומפרט)

  בקיצור ,לא מדובר בחבורה שקטה ונחמדה שבסך הכל לא חיבבה יהודים,הם ניסו לפגוע ביהודים באופן די שוטף (ולא רק במערת המכפלה ,רק באותו חודש ,פרבואר 94 (החודש שבו האירוע התרחש) היו באיו"ש" 2206 מקרים של ידויי אבנים ,58 מקרים של השלכת בקבוקי תבערה ,8 מקרי ירי, השלכת רימון יד אחד והנחת 4 מטעני חבלה " (ציטוט מהדו"ח עמוד 167) )

  בקיצור לנוכח ההתנהגות הרופסת של הממשלה והשלשלאות שכבלו בהם את הצבא ( אם מישהו יורה ופוגע ,מותר לירות בחזרה, וזה בתנאי שהוא לא הפסיק לירות, מי שירה אפילו באוויר כנגד זריקת אבנים , רשיונו נשלל והוא נעצר וכו' וכו')

  ושוב , הערבים שנרצחו החזיקו באמתחתם כלי נשק.(עיין למשל בדו"ח ועדת שמגר מוצג 1137)
  מה לעזאזל ציפו שיקרה?
  אם אף אחד לא מגן על המתנחלים,זכותם להגן על עצמם. אין לי כל כוונה לגנות את זה.
  (אגב,החמאס תיכנן אז משהו די גדול ,עד כדי כך שהוא פירסם מודעות לאגור מזון לקראת עוצר)

  בקשר לשאר ההודעה שלך :
  לכל תושבי כנען הוצע להכנע או לברוח , לפני המלחמה , לו היו בוחרים בזה,לא היינו נלחמים עימם כלל (הגרגשי באמת ברחו , חלק מהכנענים נכנעו ונשארו לגור בישראל ,חלקם אפילו ככל הנראה חזרו לארץ מגלות בבל)
  "ג' פרוזדיגמאות (שלוש מסרים) שלח יהושע אצלם (יושבי כנען) : הרוצה לפנות – יפנה (הכוונה שיברחו) : להשלים – ישלים : לעשות מלחמה – יעשה…"(ויקרא רבה י"ז ו')
  "אם השלימו וקבלו שבע מצוות שנצטוו בני נח עליהן,אין הורגין מהם נשמה,והרי הן למס" (רמב"ם הלכות מלכים ו' א')
  הארץ שלנו , וניתנה לנו מהקב"ה. אי הסכמתך לא באמת מעניינת אותי,אנחנו לא חיים את חיינו על פי מוצא פיך הליברלי. ואם כה מפריע לך,מדוע הינך גר כאן? הלא גם אתה גר על אדמה "כבושה"? לפני שאתה התיישבת שם ,לא היה איזה ערבי מגדל צאן? ואם תרצה ללכת,לאן תלך? את אמריקה לא לקחו לאינדיאנים? את שוודיה לא לקחו(הויקינגים מהשבט ההרולי ) מהסקסונים? את אנגליה הסקסונים לא לקחו מהאנלוגנים ? את סקוטלנד לא לקחו הסקוטים מהפיקטים ?
  אין דבר כזה ארץ שלא היה לה יושבים אחרים לפני, אם זה כה מפריע לך אולי הרחק הרחק באחד הסלעים המקיפים את אלפא קנטאורי B ,אולי שם תמצא פינה מתאימה לחיים אנושיים שלא נכבשה מעולם.
  בקשר לאיוב – העונשים שהוא קיבל היו מסיבה מאד מסוימת, הוא לא מחה כנגד עצת פרעה ושתק,להבדיל מיתרו שמחה וזכה לשכר רב.

  "וללא כל מטרה אמיתית."

  בוודאי שיש מטרה אמיתית , אנחנו כאן על תקן יצור בין גשמי לבין רוחני . אנחנו "אורח" שמסוגל להבין את הנוף ,ולהנות ממנו .יצור שיכול להעריך רעיונות נשגבים ,מוסר הבורא,ולאמצם ולהביאם להגשמה בעולם הגשמי שהוא יצר עבורנו. לולי אנו, העולם היה כארמון מרהיב שאין "צופה" שמסוגל להעריך אותו. הקב"ה יצר אותנו כדי להיטיב עימנו בכך שהוא משתף איתנו את חכמתו ,שמתבטאת ברעיונות שהוא הנחיל לנו,ובבריאה שהוא ברא בעבור שתכלכל אותנו.

  "איני מסכים עם מכירת עבדים"
  גם אני לא , YOU'RE POINT ?

  "לא נדבר על ריצוע אוזן עבד עברי"
  ריצוע האוזן מתבצע כשהעבד העברי רוצה להשתעבד לאדונו לעולם ולהשאר עבד.

  " או לקיחת העם הכבוש והפיכתו לעבדים."
  שיאשימו את אהבת הקרב שלהם שהביאה אותם להלחם בנו.
  מה אתה מציע ? לפתוח שם מקדונלדס,מפעל קוקה קולה ,ומפעל נייק ? (=גורל הואסלים של ארה"ב) כן , נשמע כמו "עונש מרתיע" למדי .

  "איני חושב שהינך באמת מאמין שהעבדים הנוכרים המדוברים בתנ"ך היו שם מרצונם."
  אין דרך אחרת , התנגדנו לסחר עבדים. הם היו או שבויים או כאלו שהשתעבדו מרצונם.

  בקשר לנסיבות שהובילו עבדים להשתעבד מרצונם, מן הסתם זה היו אנשים שאכן נכנסו לחובות. אבל בימים ההם,זה היה מקצוע.
  מבחינת התפקיד שהם מילאו,זה לא היה עבדות נוסך השיעבודים של עמים אפריקאים.זה היה תקופת זמן אחרת, עם קודים אחרים .בכל העולם היה עבדים. בארץ ישראל לא נהגו בהם כבעלי חיים שכל תפקידם הוא עבודות כאלו ואחרות, אלא כמשרתים שחיו בתנאים אנושיים למדי .

  בעיני הבעיות המוסריות הן אצלך. רחמנות על אלו שרוצים לשחוט אותנו("אין שום דבר מוסרי בלרסס עם נשק אוטומטי קבוצה של מתפללים לא חשוב למה הם מייחלים בעת תפילתם" הם לא מייחלים לזה בואקום,הם מנסים להגשים את זה, הם והשיטת מחשבה הקלוקלת שלהם הייתה הבסיס לרציחות ורדיפות של יהודים במשך מעל אלף וחמש מאות שנים , סבלנו מספיק בגלות, היום יש מצב אחר, ואם גוים כאלו ואחרים רוצים להשמיד יהודים, לא צריך לתת להם להבשיל ולנסות)

  על מה הטרוניה שלך בעניין עבדות? בשיא הרצינות, אתה לא מונה אפילו סיבה אחת רצינית כדי לשלול את התנהלות אבותינו ,זה נראה שכל שמפריע לך הוא השלכה מ"עבד" נוסח ארה"ב לפני מלחמת האזרחים האמריקנית למילה "עבד" בתנ"ך שמתארת תפקיד-מקצועי אחר לחלוטין.

  "אתה פשוט חושב שמה שכתוב שם זה בסדר, כאילו זה מתאים לאיזושהי אמת מידה אנושית מודרנית."

  אמת מידה אנושית מודרנית = ברחמנות הטיפשים יאבד כל משפט .
  תראה את ההתנהלות של המגוכחת של אמות המידה שלך כרגע בדרום , הם זורקים מאות רקטות ופצמ"רים אבל אנחנו מרחמים עליהם כדי להיות "הומאניים" למרות שיש לנו אמצעים לטפל בהם ולהפסיק את זה.
  למה בדיוק שאסתדר עם המוסר העלוב הזה שדורש את טובת האויב על פני טובתך שלך?

  שזה קשור ישירות למה שאתה אמרת, למה דם יהודי זול במוסר שלך? למה לצעוק אידבאח אל יאהוד זה דבר שצריך לעבור עליו בשתיקה?

  הבעיות הם לא במוסר שלי,הם במוסר שלך.

  "ושניה אחר כך צועקים "ערבי טוב זה ערבי מת" גם הם אשמים באותה המידה?"

  בוא נזרום עם האנלוגיה שלך – כמה פעמים שמעת על ערסים כגון אלו שהזכרת שלאחר שצועקים את זה (כ-קונטרה ל"אידבאח על יאהוד" אגב) לקחו את האמ שש עשרה שלהם ,הלכו למחסום והתחילו לרסס ?

  להבדיל, כמה ערבים מתוך אלו שצועקים אידבאח אל יאהוד ניסו לרצוח יהודים?

 37. הרבמלמד, עד כמה שאני מעריך את הניסיון, אני חושב שהוא עקר. ההנחה שלך שכהניסט מחזיק ידע נרחב היא די… ביזארית. הוא אפילו לא מבדיל בין גזענות ללא גזענות, והיכולת שלו לקרוא מחקרים ביולוגיים חלשה במקרה טוב. אם נדבר על התחום החביב עלי, אם הוא יודע ביולוגיה, לדוגמא, אז מיליון אתרים בריאתנים אחרים יודעים ביולוגיה, כי כולם נותנים רפרנסים למחקרים. הבעיה היא שאין להם מושג מה המחקרים הללו באמת אומרים, כך שביולוגיה הם בטוח לא יודעים. כהניסט לדוגמא בטוח מסיבות ביזאריות שסטיבן ג'יי גולד ותיאוריית שיווי המשקל המנוקד שלו סותרות את תיאוריית האבולוציה. השד יודע איך הוא הגיע למסקנה הזאת. לא משנה כמה נסביר, נבאר ונבהיר לו, הוא ימשיך להחזיק בדעה הזאת. למה לטרוח? רק אם אתה מכוון בדבריך לקהל מסביב, ניחא. הוא פשוט לא כתובת. :S

 38. משעשע מאד כמה זה מעצבן אותך שהוא אמר שאני בעל ידע,זה כמעט כל נושא התגובה שלך. פתטי.

  הייתי בטוח שפילוסופיה זה התחום החביב עליך.
  זה שאתה בטוח שאתה צודק למרות אינסוף הציטוטים שמפריכים את הטענה שלך בקשר למה שכתוב במאמר(כמו בשיחות שלנו בדיון הקודם,בשיחה שלנו ביוטוב) זה מעיד שאתה קורא את המאמרים האלה בהטיית אישור.

  "בטוח מסיבות ביזאריות שסטיבן ג'יי גולד ותיאוריית שיווי המשקל המנוקד שלו סותרות את תיאוריית האבולוציה."

  תראה לי פעם אחת שאמרתי את זה.כל פעם ששוחחתי איתך על הנושא,אתה מתקשה בהבנת הטיעון שלי , שתאורית שיווי המשקל המקוטע סותרת הדרגתיות נאו דארווינסטית. מעולם לא טענתי שהיא סותרת את תאורית האבולוציה ,טרחתי לציין למשל בדיון הקודם ביננו כאן לdtsj שזה תאוריה שבאה מתוך האבולוציה הדארווינסטית.

  ישנו נסיון לחבר (לא על ידי גולד) בין שיווי המשקל המקוטע ותורת המורכבות ליצור תאוריה אבולוציונית ששורשה בהתארגנות עצמית והתנהגות של מערכת מורכבת, הנסיון הזה הוא בהחלט סותר את האבולוציה הדארווינסטית , אבל לא זכור לי שאפילו פעם אחת דנתי איתך בנסיון הזה,כך שעצם זה – שזה ההבנה שלך תמיד מתמיהה .
  (לעיון בנושא: ספריהם של פרופסור סטיוארט קאופמן
  At Home in the Universe
  The Search for Laws of Self-Organization and Complexity.
  ,ופרופסור הנריק ג'לדטופט ג'נסן
  Self-Organized Criticality: Emergent Complex Behavior in Physical and Biological Systems )

סגור לתגובות