מה מברכים על אכילת סטטוס קוו?

לא פרסמתי כאן דבר כבר זמן רב, בגלל לחץ לימודים כללי ומחסור נוראי בנושא לכתוב עליו שלא דורש קריאה מרובה שתפריע לי להתרכז בלימודים. עם זאת, קמתי הבוקר וגיליתי שהסטטוס קוו כורסם עוד קצת, ואין מנוס מלהתייחס לדברים כאלו. מסתבר שהרפורמה בתחבורה הציבורית גרמה באורח פלא לביטול קווי אוטובוסים שנוסעים לפני צאת שבת. הפלא העיקרי בכך הוא שהדבר מחקה בדיוק רב מדי תוכנית שכבר הוצעה בעבר ונדחתה. זה לא מריח טוב, אך יש להיזהר מחרחור קונספירציות.

כל זה מתגלה כמובן כשתפוח האדמה לוהט אחר מסתובב בחדשות ומחכה לנגיסה. הצעת החוק של ח"כ ניצן הורוביץ להפעלת תחבורה ציבורית בשבת נדחתה ברוב גדול. בין הח"כים שאכזבו בהצבעה היו רבים מאנשי סיעת קדימה, שלצערי הדגימו שראשם מופנה בעיקר אחורה, אל מחוץ לאולם המליאה. גם אנשי ישראל ביתנו בלטו בהיעדרם וחבל.

יש כמה דברים שאפשר לעשות כדי לנסות לתקן, בהתאם לזמן הפנוי שלכם. ארגון ישראל חופשית מארגן פעילות מחאה שהשתתפות בה תועיל. כמו כן, תוכלו לשלוח מייל לחברי הכנסת שהתנגדו או נמנעו בהצבעה. אני מצרף למטה את המכתב ששלחתי להם בעצמי לפני מספר דקות ואת כתובת המייל בפורמט שמאפשר הדבקה נוחה במייל. תודה לארגון ישראל חופשית על הכתובות. יש סיכוי טוב שהפעולות הללו לא ישכנעו את הח"כים להצביע אחרת בהצבעות עתידיות, אך אני מקווה שהמהומה בנושא תגרום לכמה חילונים אדישים לגלות שהסטטוס קוו נמעך, התקפל והתעוות עד שהוא איבד את משמעותו. במידה ואתם חושבים על דרך נוספת להיאבק בזה, אתם מוזמנים לכתוב לי עליה ואני אשמח להוסיף אותה לפוסט הזה.

נוסח המכתב

שלום,

אני מתחיל את מכתבי במילה שמייצגת דבר שכולנו מייחלים לו כבר הרבה זמן, שלום. לצערנו, תוצאות ההצבעה האחרונה על תנועת התחבורה הציבורית בשבת פוגמות בהשגת השלום שלום ביננו ובין עצמנו על ידי הגדלת השסע בין האזרחים הדתיים לאזרחים החילוניים. כמו רוב הציבור הדתי, גם אזרחים חילונים חולקים את נטל המדינה על כתפיהם. הם משלמים מסים, מתגייסים לצבא ותורמים את חלקם לתחזוקת הכלכלה הישראלית כעובדים. למרות הביקורת הרבה על האבטלה וההשתמטות מגיוס של המגזר החרדי, אין מנוס מלהודות שהוא תת-מגזר במגזר גדול שדווקא תורם למדינה, המגזר הדתי.

למרות שמשקל הנטל שנושאים האזרחים החילונים לא קטן מהנטל שנושא המגזר הדתי, תוצאות ההצבעה היו חד-צדדיות. אין סיבה לא-דתית למנוע תחבורה ציבורית בשבת. העובדה שאני ורבים כמותי, שלא מאמינים בדת היהודית, רוצים לבצע עבירה נגד קודשי היהדות על ידי חילול שבת בנסיעה באוטובוס לא צריכה לעניין את מקבלי ההחלטות. הם אמורים לשרת את האזרח, לא את הדתי. אזרח ודתי הם שני מושגים שאין בינם זהות, למרות שהם יכולים לחפוף. אני מקווה שבעתיד ההצבעה שלך בנושא תתחשב בכך שהציבור שזוכה ומצפה לשירות ממך מגוון יותר.

תודה,

עידו

כתובות מייל

yedelstein@knesset.gov.il, meitan@knesset.gov.il, zelkin@knesset.gov.il, oakunis@knesset.gov.il, ddanon@knesset.gov.il, zhotovely@knesset.gov.il, myaalon@knesset.gov.il, mcachlon@knesset.gov.il, ylevin@knesset.gov.il, lnes@knesset.gov.il, zpinian@knesset.gov.il, ysteinitz@knesset.gov.il, iaharon@knesset.gov.il, ulandau@knesset.gov.il, slandver@knesset.gov.il, mmatalon@knesset.gov.il, amarh@knesset.gov.il, lshemtov@knesset.gov.il, dayalon@knesset.gov.il, rilatov@knesset.gov.il, uorbach@knesset.gov.il, zorlev@knesset.gov.il, zlivni@knesset.gov.il, ravraham@knesset.gov.il, radato@knesset.gov.il, yedri@knesset.gov.il, dizik@knesset.gov.il, eaflalo@knesset.gov.il, abibi@knesset.gov.il, zeevik@knesset.gov.il, rbaron@knesset.gov.il, adichter@knesset.gov.il, mwahaba@knesset.gov.il, ozuaretz@knesset.gov.il, yhasson@knesset.gov.il, ahason@knesset.gov.il, shermesh@knesset.gov.il, tiviaev@knesset.gov.il, smolla@knesset.gov.il, shaulm@knesset.gov.il, gezra@knesset.gov.il, yohananplesner@knesset.gov.il, mshitrit@knesset.gov.il, nshai@knesset.gov.il, oschneller@knesset.gov.il, yulias@knesset.gov.il, rtirosh@knesset.gov.il, davital@knesset.gov.il, abraverman@knesset.gov.il, ecabel@knesset.gov.il, syechimovich@knesset.gov.il, amir_perez@012.net.il, dbensimon@knesset.gov.il, gmagadle@knesset.gov.il, binyaminb@knesset.gov.il, iherzog@knesset.gov.il, mo.heb@it.pmo.gov.il, gerdan@knesset.gov.il, bbegin@knesset.gov.il, ggamliel@knesset.gov.il, hkatz@knesset.gov.il, yiskatz@knesset.gov.il, gsaar@knesset.gov.il, dmeridor@knesset.gov.il, ypeled@knesset.gov.il, akara@knesset.gov.il, mregev@knesset.gov.il, kshama@knesset.gov.il, sshalom@knesset.gov.il, olevy@knesset.gov.il, aliberman@knesset.gov.il, anmichaely@knesset.gov.il, amiller@knesset.gov.il, smiseznikov@knesset.gov.il, fkirshenbaum@knesset.gov.il, drotem@knesset.gov.il

9 תגובות לרשומה “מה מברכים על אכילת סטטוס קוו?”

 1. לא הבנתי את הטענה שהציבור החרדי הוא "רק" "תת-מגזר" מתוך הציבור הדתי.
  היהודים האורתודוקסיים במדינה נחצים לשניים: חצי דתיים וחצי חרדים. ראה ויקיפדיה.
  באותה מידה אפשר לומר שהציבור הדתי הוא תת מגזר (מקל יחסית) מהציבור החרדי. או שהציבור החילוני הוא תת מגזר מהציבור הישראלי. או האנגלו-סקסי מהאינדיאני.

  בנוסף, לא הבנתי מה עומד מאחורי הרעיון להוסיף פלפול לוגי מתמטי על מושג הזהות והחפיפה. מכתבים מהסוג שמאמץ את ראשם הבלונדיניתי של חכ"ינו נזרקים פשוט לפח המכסף שבלשכה.
  תתעורר. בעולם שלנו, לוגיקה – אאוט. דמגוגיה, רטוריקה, נונסנס, פוסטמודרניזם, מילים באנגלית בלי קשר – אין.

 2. עידו, אתה צריך להבין שאתה במדינה יהודית.

  ב"ה, בעתיד הקרוב האוטובוסים יהיו הבעיה הקטנה של האתאיסטים . . . .

 3. א.א. יהדות, אתה צריך לקרוא מחדש את מגילת העצמאות. מדינה יהודית, ניחא. מדינה יהודית-דתית לא.
  מתן, נראה כמעט כאילו אתה אומר שחרדים אינם דתיים. לא ברורה לי האבחנה ואשמח להבהרה. :)

 4. פשוט כתבת שטות – רוב הציבור הדתי הוא בסדר, אבל המגזר החרדי הוא לא. אבל הציבור החרדי הוא חצי מהמגזר ה'דתי' אם ההגדרה של 'דתי' היא שומר מצוות הדת היהודית על פי ההגדרות האורתודוקסיות (או שהכללת שם גם מסורתיים, דא עקא שחלקם נוסעים בשבת ואף אחד מהם לא רוצה לאסור תח"צ בשבת)
  בנוסף, בשפה של היום 'דתי' מגדיר אדם שומר מצוות שאינו חרדי. נכון שלוגית ההגדרה 'דתי' נכונה גם לגבי חרדי, אבל בוא לא ניכנס לסיפורי חילופי המשמעויות של שמיטגנשטיין ולה-חטייאר. כשאומרים 'דתי', וכשח"כ או אדם מן הרחוב ישמע 'דתי', הוא יבין שמדובר בציבור הדתי לאומי.

  אם לעשות לך טלפרויד, ניסית לעשות פה פוליטיקלי קורקטנס מסוים, להחמיא לציבור הדתי ולתקוף חלק ממנו. דא עקא שהמחמאה והתקיפה שייכים לשני מגזרים שונים… (אני לא כל כך יודע לגבי הציבור הדתי לאומי, אבל אתה הכללת את חוטובלי ואורבך בין הנמענים שלך. מה שכנראה מהווה את הסיבה לפוליטיקלי קורקטנס הזה שאופייני לך כמו מסמר ליד) והח"כים, במיוחד הטפשים שבהם, עלולים להסתבך.

 5. מה שכתבתי
  "לא כל כך יודע לגבי הציבור הדתי לאומי"
  התכוונתי:
  לא יודע מהי העמדה המיינסטרימית והתפלגות העמדות לגבי הפעלת תח"צ בשבת. אני מניח שהרבנים שרלו, סתיו ומלכיאור יתמכו בלהט, בעוד שהרבנים (שמואל) אליהו, אבינר ודומיהם יתנגדו לכך בלהט לא פחוּת. כאן נגעתי גם באבחנה בין דתי לאומי לבין חרדי לאומי, וכל גווני הביניים, וזהו תחום שאינני מכיר כל הצורך.

 6. מתן, מוזרה לי מאד האבחנה שאתה עושה בין דתי סתמא לחרדי, ובייחוד הסימוכין מה"אדם מהרחוב". כשאני מדבר עם "האדם מהרחוב" אף פעם לא קיבלתי את הרושם שהם עושים אבחנה בין דתי סתמא לחרדי. שאלתי הבוקר חמישה אנשים (2 דתיים ו-3 חילונים שאינם פעילים אתאיסטים) אם הם שוללים מהשימוש היום יומי שלהם במילה "דתי" את המגזר החרדי ומתייחסים רק לאלו שאינם חרדים. כולם ענו בשלילה. זה לא שווה הרבה כראיה שמשמעות המילה שונה ממה שאתה אומר, אבל לפחות זה מסביר למה *אני* אף פעם לא נתקלתי בשימוש כזה במילה דתי. אולי אני מוקף באנשים שזאת ההגדרה שלהם למילה.
  לגבי הפוליטיקל קורקנס: אני פוליטקלי קורקט? אתה מעליב אותי. איפה הפוליטיקל קורקטנס שלך? ;)
  לפני שנעבור הלאה לעסוק בזה, אני מעדיף שנמצא את הנקודה לעיל. גם אם אתה לא מסכים שזאת ההגדרה של "דתי" בעיני האדם מהרחוב, אתה לפחות מבין למה נעשה בה שימוש כאן?

 7. לא יודע – החרדים, כולם, מתייחסים לעצמם כאל חרדים ולא כאל 'דתיים', מונח שמסמל אצלם דתיים לאומיים או בלשונם הצחה מזרוחניקים או מזרוחניקעס.
  האם דתיים לאומיים קלאסיים (אני מתכוון למיינסטרים: אשכנזים או ספרדים שלמדו בישיבות הדגל של הציבור הדת"ל או בישיבות בנות שלהם, שעוד לא עברו את גיל 50, לא תימנים זקנים אוהבי ישראל מהעיר חדרה או ערסים מהעיירה אופקים) משתמשים במונח דתי ביחס לחרדים?
  חילונים אני לא כל כך יודע, הבורים שבהם (זכותם) שאינם מבחינים בין חסיד לליטאי למתנחל לשרקיסט לבוגר הר עציון, שיהיו בריאים. יש דברים שבאמת לא קשה לשים לב אליהם אם אתה לא טמבל מוחלט. (אולי בגלל שאתה מסתובב בתל אביב, ובלי להכליל, פשוט שם שיעור המנותקים גבוה יותר לדעתי). אבל הידענים טיפה יותר, מודעים להבדלים האלו, ולא נראה לי שהם מקשרים בין ציבור דתי לציבור חרדי.

  וחוצמזה שכפי שכתבתי אין שום צורך בבלבול המוח הזה. מי שפועל נגד הפעלה של תח"צ בשבת אלו חרדים, ומי שתורם למדינה אלו דתיים-שאינם-חרדים (טוב, עכשיו א. א. יהדות יגיד שהחרדים מחזיקים את הכלכלה של המדינה כי הם קונים מלא טיטולים וגבינה לבנה, ואפילו גפני/ליצמן/שקרן אחר כלשהו אמר את זה בישיבת הממשלה מכאן שזה נכון מ.ש.ל. . זה נכון, אגב, אם מוסיפים במקום הנדרש את המילה: "בביצים")
  באותה מידה יכלת לומר שהמגזר *היהודי* מאוד תורם למדינה ויש בו תת מגזר – החרדי – שפועל נגד תח"צ בשבת…

 8. שלחתי את האימייל שניסחת ושמתי כנמענים את כל האימיילים שרשמת.
  (כמובן ששיניתי את השם מעידו לאבירם)
  התשובה היחידה שקיבלתי בינתיים הייתה:
  אבירם שלום,

  הסדרת סוגיית התחבורה בשבת יש לה נגיעה ישירה לאופיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, ולמערכת היחסים בין הציבור הדתי לחילוני. שינוי כה מהותי של המצב הקיים בתחום זה מחייב הבנה ואינו יכול להיעשות בדרך של הצעת חוק פרטים שהממשלה מתנגדת לה.

  אציין כי אני שותף ליוזמה שמוביל השר סילבן שלום להפיכת יום ראשון ליום חופש, בדרך שתפתור רבות מהבעיות אשר נובעות מכך שביום החופשה והמנוחה הנוכחי אין תחבורה ציבורית.

  בברכה,

  ח"כ יריב לוין

  הגבתי לו:
  יריב שלום,
  אני דיי בטוח שאופיה של מדינת ישראל כמדינה דמוקרטית יותר חשוב מאיפיונה כיהודית הרי בלי דמוקרטיה נהפוך ליהיות כמו שאר מדינות העולם ה-3.
  בעת שהצעת חוק להסדרת תחבורה ציבורית בשבת נדחת אני מאמין כי הרצל מתהפך בקברו ממה שניהיה מחלומו.
  בתודה על התשובה המהירה,
  אבירם.
  כן, התגובה שלי צוננת אני מודע לכך אבל התעצלתי.

 9. "אם לעשות לך טלפרויד"
  זה אינטרפרויד גאד דאמאיט!!!

סגור לתגובות