מה היה כאן לפני בריאת העולם – גרסת מאקו

דודו כהן הוא עיתונאי דתי שמקושר למאקו. אמש התחיל להסתובב בפיד פייסבוק שלי מאמר פרי עטו שכותרתו "מה היה כאן לפני בריאת העולם?". מה באמת? הרבה קישקושים רוחניקיים, קורטוב של קבלה ומנה גדושה של פסוודו-מדע. תחילת המאמר מוקדש למתן שלל מקורות יהודיים שמדגימים שאלוהים יצר בעבר עולמות רבים ולאחר מכן החריב אותם. בריאת העולמות הללו משום מה לא הוזכרה בתורה, שמתארת רק איך נוצר העולם בו אנו חיים היום. היא הוזכרה בהרחבה בספרות חז"ל, מחכמי הגמרא ועד למקובלים מודרניים יותר. איך ידעו ראשוני החכמים שאחד אלוהינו ברא יותר מעולם אחד? אלוהים יודע.

אזניח את השאלה המרתקת אך חסרת התשובה הזאת לטובת התמקדות בטענות הפסוודו-מדעיות של כהן. הרב ישראל ליפשיץ ז"ל מצוטט בכתבה כאומר תירוצים דתיים נפוצים לסתירה בין תורה ומדע. זה מתחיל מהתירוץ הבא:

חוקרי המדע גילו מאובני דינוזאורים וממותות, לטענתם, על פי בדיקות שהם ערכו, גילם הוא בן עשרות אלפי שנים. דבר זה עומד בניגוד לנכתב בתנ"ך, שגיל העולם נכון לשנה הנוכחית הינו 5,773 שנים בלבד. התשובה היא, שמאובני הדינוזאורים והממותות שנמצאו הינם שרידים שחיו בעולמות הקודמים. בכך ניתן להבין ממצאים תמוהים שנתגלו, אשר אין לחוקרים הסבר לתופעה, כגון, נמצא מאובן של פיל בקוטב הצפוני, והרי פיל אינו יכול לחיות במקום קר כזה, אם כן כיצד הוא הגיע לשם? התשובה היא, פיל זה הינו שריד מהעולמות הקודמים.

הרב ליפשיץ אולי היה גדול בתורה, אבל במדע הוא היה בור מוחלט. ראשית, הדינוזאורים נכחדו לפני כ-60 מיליון שנה, לא עשרות אלפי שנים. גם הפער העצום שבין 60 מיליון ל-6000 שנה לא מתקרב לפער האמיתי. אחרי הכל, קיימים מאובנים בני 500 מיליוני שנים, כמו התולעת המגניבה הזאת, ואף עתיקים יותר. שנית, ממותות שייכות למשפחת הפילים ולעתים קרובות מתייחסים אליהם כפילים פרה-היסטוריים. הן היו מותאמות למזג אוויר קר, כך שברור שמזג אוויר קר בזמנים פרה-היסטוריים לאו דווקא יהווה בעיה עבור חברים במשפחת הפילים. לכן, מאובן של פיל שנמצא במזג אוויר קר לאו דווקא יהווה בעיה עבור חוקר מאובנים שיודע על מה הוא מדבר, גם אם דתי שלא יודע על מה הוא מדבר חושב אחרת.

זאת לא מנת הבורות האחרונה שמביא דודו כהן בשם הרב ליפשיץ:

בעת שחקרו את שכבות מעמקי האדמה, נתגלה, כי החיות שנמצאו בשכבות העליונות היו יותר מפותחות מהשכבות התחתונות. ממצא זה הביא את דרווין לבנות את תיאוריית האבולוציה, הגורסת כי בעלי החיים והאדם התפתחו בצורה הדרגתית זה מזה.

המציאות לא מסכימה, כמובן. הראיות של דארווין ב"מוצא המינים" לתיאוריית האבולוציה באו, לדוגמא, מהשוואת האנטומיה של אורגניזמים (אנטומיה משווה), מהפיזור הגיאוגרפי של מינים (ביוגיאוגרפיה) ומהאנלוגיה בין ברירה מלאכותית לברירה הטבעית. אלו היו התופעות שהיוו השראה לתיאוריה שלו ומהם הגיעו קווי הראיות שתמכו בה. תיעוד המאובנים היה יותר קושיה על תיאוריית האבולוציה שדארווין היה צריך לפתור מאשר קו ראיות נוסף לתיאוריה שלו. מה נותר ממה שאמר ליפשיץ? דוגמא נוספת לשתי אובססיות ידועות של מכחישי אבולוציה. האחת לבעיות דמיוניות בתיעוד המאובנים והשניה למשיכה בזקנו של צ'רלס דארווין, אבי הביולוגיה האבולוציונית. ליפשיץ שילב בינם, כנאמר "טובים השנים מן האחד".

הרב ליפשיץ כמובן מספק הסבר אחר לכך ש"החיות שנמצאו בשכבות העליונות היו יותר מפותחות מהשכבות התחתונות". מסתבר ש"השכבות התחתונות מייצגות את העולמות הקודמים, ואכן, כבר ביארנו שכל עולם שנברא היה מפותח יותר מקודמו". יש רק בעיה אחת. בתיעוד המאובנים לא רואים היעלמות של כל המינים בבת אחת והחלפתם באחרים. מינים רבים נעלמים ואת מקומם תופסים מינים אחרים, אך במקביל ממשיכים לחיות מינים רבים אחרים במשך מיליוני שנים נוספות. לדוגמא, אחרי שמיני הדינוזאורים השונים נכחדו, הופיעו המוני מינים של יונקים שלקחו את מקומם. עם זאת, מיליוני שנים לפני שהדינוזאורים נכחדו היו קיימים במקביל להם מינים של יונקים. ברור מתיעוד המאובנים שהאלוהים הקפריזי של ליפשיץ לא החריב עולמות. כמו סיפור הבריאה המקראי, גם התירוץ הדתי הזה לא מסתדר עם הדפוס שנמצא בתיעוד המאובנים. הוא תירוץ חסר ערך של מכחישי מדע שנאחזים בקשים.

מה נשאר בסוף מהמאמר של דודו כהן? כלום. סך הכל עוד מאמר מהביל מהבלים שזכה לפירסום בעיתונות הרשת. סך הכל עוד מדור יהדות בעוד אתר אינטרנט פופולרי שהעדיף לפרסם תירוצים דתיים שאבד עליהם הכלח במקום לקדם יהדות שפויה ונטולת אנטי-מדע. זה חלק מטרנד כללי בו עיתוני רשת נותנים רוח גבית לפסוודו-מדע לסוגיו, כולל פסוודו-מדע של נטרופתים, הומאופתים ושלל קישקושופתים אחרים. בתקווה שהטרנד יפסק יש להרבות בתפילות ובתחנונים, לאכול ירקות טריים בליל ירח מלא ולא לשכוח למהול את המלח בסלט לריכוז הומאופתי. מה, לא?

26 תגובות לרשומה “מה היה כאן לפני בריאת העולם – גרסת מאקו”

 1. א. עד כמה שיודע לי כותבים 'הכלח'
  ב. שאלתי את זה גם את גלעד דיאמנט אבל חוץ מהומאופטיה, נטורופטיה וקישקושופטיה מה עם הפסיכולוגיה ? איזה הוכחה יש לכך שזה באמת עובד? הרי אם ארצה לעשות ניסוי קליני אמיתי אצטרך לקחת חבורה של אנשים שחצי מהם יראו פסיכולוג אמיתי וחצי ישבו במשך כמה פגישות אצל מתחזה ואז נוכל לדעת אם באמת יש משהו בלימודי הפסיכולוגיה או שעצם השיחה עם אדם מבין ובעל חכמת חיים היא כשלעצמה הטיפול. כמובן שזה לא אפשרי מבחינה אתית ועוד לא הגענו לשאלה איך מודדים שיפור פסיכולוגי.

 2. "אלוהים בורא עולמות ומחריב עולמות" היא לא טענה של חז"ל, אלא טענה קבלית המופיעה בספר הזוהר. ספר הזוהר נכתב במאה ה-13, וזוהי אמונה בת המאה ה-13, אך הכותב מכליל אותה בתוך דברי חז"ל בגלל שהוא מייחס את כתיבת הזוהר לרשב"י. כפי שכבר הראיתי בעבר, זוהי אמונה שגויה: http://www.tapuz.co.il/forums2008/viewmsg.aspx?forumid=570&messageid=145221532

  היום משתמשים בגרסה של האמונה הזו כדי לענות על סיבת הימצאות מאובני דינוזאורים ושאר חיות שלא ניתן להסביר את קיומם על פי המסופר בספר בתורה עצמה. עיקר האמונה הזו הוא שהעולם שלנו הוא שלב אחד מתוך סדרה של 'שמיטות'. זהו כינוי לתקופת זמן שכל שלב ממנה מונה 7000 שנה, שלאחריה מומט אסון על כל הבריאה ואלוהים דואג להתחיל את הכול מההתחלה.
  כל הבריאות וההחרבות הללו, כך הטענה, נועדו לפי התכנון האלוהי להכין את העולם לקראת הדור האחרון והנבחר, שלא יושמד – איזה פלא – אנחנו.

  ראשית:
  איך רעיון ה-'קטסטרופיזם השמיטתי' הדן בתקופות של 7000 שנה יכול להסביר מאובנים המתפרסים על פני מיליוני ועשרות מיליוני שנים? הדינוזאורים שלטו בעולם 165 מיליון שנה לפני שנכחדו. אז מה בדיוק קרה שם? כל 7000 שנה מתו כל הדינוזאורים בהשמדת העולם ואלוהים החליט לברוא דינוזאורים זהים לחלוטין לאחר מכן?
  אחת משיטות התארוך הנפוצות למאובנים היא אורניום-עופרת, והיא אחת הוותיקות ביותר, כמו גם אחת מהמדויקות ביותר. היא שוכללה עד לנקודה שבה לתארוך של סלעים בני יותר מ-150 מיליוני שנים יש גבול טעות של פלוס מינוס 100,000 שנה. אם כן, כדי להסביר איך יתכן שנמצאו מאובני ארכיאופטריקס שמתוארכים בהפרשים של כמעט 5 מיליון שנה זה מזה ידרשו לכל הפחות 685 השמדות ובריאות מחודשות של העולם ובריאת אותו מין הארכיאופטריקס בדיוק.
  עכשיו תעשו את החשבון ל-165 מיליון שנה תקופת שלטון הדינוזאורים, ואז תחשבו 230 מליון שנה – הזמן שעבר מאז תחילת אותה תקופה עד היום, ואז תחשבו אחורה אל תחילת עידן הפליאוזואיקון (תקופת הקמבריון) – 600 מיליון שנה מהיום, הגיל המתוארך של המאובנים העתיקים ביותר שיש ברשותנו – ותחשבו לבד אם הגיוני שאלוהים השמיד וברא את העולם כל כך הרבה אלפים של פעמים, כמעט בלי לשנות כלום בין השמדה-בריאה אחת לשנייה.

  או אולי בכל פעם היה איזה רפטור – או כל דינוזאור/יצור-נכחד אחר – שכמו נח בנה תיבה והציל את כל מיני הדינוזאורים מההשמדה עד לאסון הבא?
  או שמא גם כאן כל יום נמשך "מיליוני שנים" כמו בתירוץ אחר שמחב"תים מקדמים? במקרה הזה, גם אם כל יום שווה למיליון בודד – פסיק מבחינה גיאולוגית שאין בו די כדי להסביר את גיל היקום ב-6 ימי בריאה, הרי שכל אחת מתקופת ה-'שמיטה' של הדינוזאורים נמשכה 7 מיליארד שנה. הרבה יותר מידי.

  אנא, אל תנסו ליישב את מה שאין בו הגיון – ובאפולוגטיקה דתית פשוט אין אותו.

  וזה המקום להיכנס לדבר השני והחמור יותר:
  בכתבה אמרו שכדור הארץ נשאר כשהיה משמיטה לשמיטה שכן "הארץ לעולם עומדת", אך זהו עיוות של המקורות הדתיים בנושא.
  החלוקה היא לא רק שמיטתית, אחת ל-7,000 שנה, אלא שישנם גם יובלים. לאחר כל 7 שמיטות גדולות, שבהן נמחקים כל החיים ונבראים מחדש, באה שנת ה-50,000 – ונחשו מה קורה אז? ובכן, לפי האמונה אז תהיה שיבה כללית של כל הדברים למקור מחצבתם: נעשה פרמוט טוטאלי לכל הבריאה. השמדה של ה-כ-ל וחזרה לתוהו ובוהו, ולאחר מכן, בריאה חדשה ו"מפץ גדול" חדש, אם תרצו.

  כך כתב ר' יעקב בן ששת, בן דורו ובן עירו של הרמב"ן, בספר 'משיב דברים נכוחים':
  "ובסוף חמישים אלף שנה תחתונים ועליונים חוזרים למה שהיו … שהרי הוא אומר אני ראשון ואני אחרון. ואם אין סוף לעמידת הנבראים, איננו אחרון, על כך אין לומר שהארץ תהיה עומדת עד אין תכלית ולא אחרית כי היא באמת חוזרת ליסודה הראשון ומתחדשת ברצון הבורא יתברך… ישובו אל יסודם הראשון כאשר היו מתחילה קדם שנבראו ומי הוא היסוד, השם יתברך … כלומר ממנו היו ואליו ישובו".

  עצם זה שאנו מוצאים ממצאים שמתוארכים לזמן הקדום ל-50,000 שנים כבר מעידים רעות על התאמת הטיעון הדתי למציאות העובדתית המדעית. הרי אם הכל היה תוהו ובוהו אך לפני אלפים בודדים, ובשום אופן לא יותר מלפני 50,000 שנים, הרי זה לא מתיישב עם אף שיטת תארוך שיש ברשותנו.

  אז בואו נלך לקראתם. בואו ננסה למתוח את הגבול. נניח שגם אחרי הפירמוט הקוסמי הגדול, הקריאות של החומר המתוארך יישארו ללא שינוי. מה עדיין תהיה הקריאה הגדולה ביותר שנצפה למצוא?
  נבדוק, אם כן, מה המקסימום האפשרי של יובלים שכבר התרחשו לפי האמונה הדתית, ונמיר את הסכום הזה לשנים.
  רבינו בחיי כותב בפירושו (במדבר י', כג') שישנם שבע שמיטין שבסופם יש יובל ואז העולם שב לתוהו ובהו ויהיו כאלה ח"י אלף פעמים.
  כלומר קיום כל העולמות עם החורבן והשיקום הוא 50,000 כפול 18,000.
  כך 18,000 כפול 50,000 שווה 9,000,000.
  נראה שגם מהמיטב שניתן לחלוב מהתירוץ הדתי, הדבר לא יספיק לעולם כדי לגשר על ממצאי המדע. שהרי תשע מאות מיליוני שנים אינם מדגדגים אפילו את 13.7 מיליארד השנים שהם גיל היקום.
  התירוצים נפלו ללא תקומה.

 3. @עדו: א. תודה, תוקן.

  ב. לא יודע. אני מכיר פסיכולוגיה בעיקר דרך מחקרים בתחומים מאד מסוימים בפסיכולוגיה, בייחוד פסיכולוגיה קוגנטיבית. הם נראים לי מדעיים במאה אחוז. אתה שואל על פסיכולוגיה קלינית בה ידיעותיי דלות מאד. כשתגלה תשובה, אשמח לדעת!

  @SilentMike: לא רק שאפשר, אף רצוי.

 4. @ליאור הלפרין
  תיקון קטנה: 18,000X50,000 הם 900 מליון שנה, אבל אל דאגה – גם זה לא מתקרב להתחיל לדגדג את גילו המוערך של כדור הארץ, שהוא קצת יותר מ-4.5 מיליארד שנים.

  כך או כך, הנסיון ליישב את הממצאים המדעיים עם הקשקושים הפסאודו-קוסמיים שאהובים כל כך על "חכמי" הקבלה נועד מראש לכשלון.
  זה קצת כמו לנסות לכלב שלך איך פועל מחשב, הוא רק רוצה לשחק עם העצם שלו, עזוב אותו מדברים מסובכים.

 5. בס"ד

  חכמי הקבלה היו בעלי רוח הקודש. לא נראה לי שרוח הקודש היא משהו שאפשר להסביר בטיעונים לוגיים. חייבים להבין שהשכל וההגיון הם פשוט לא המילה האחרונה בבן אדם. ייתכן ואנחנו חכמים יותר ברמה השכלית אבל לא קורבים להשגה שלהם דרך הנשמה. מצד שני, מי שלא מאמין בהומאופטיה כנראה גם לא יאמין בתחושות קיומיות, בנבואות פנטזיות שחווה האדם. באהבת אמת הוא יוכל להאמין? שאלה של מתמטיקה.

  לגבי גיל העולם, ר' יצחק זמן עכו חישב ע"פ תורת השמיטות, ע"י נתונים בכתבי האריז"ל (מאמר רשב"י, לא זוכר באיזה חלק) וכן אזכור בספר קדום שנקרא 'ספר התמונה' והגיע למסקנה שגיל העולם הוא בערך 15 מיליארד שנה.ר' יצחק דמן עכו חי בערך בשנת 1300. דארווין חי בשנת 1800. הגילוי על גיל העולם במשך כ15 מיליארד מופיע בפירושו לספר היצירה, מחמת קוצר יכולת טכנית כעת איני יכול להצביע על המקור המדוייק אך בחיפוש קצר למי שהוא בעל אמצעים אפשר למצוא אותו ואת דרכי החישוב.

  בורא עולמות ומחריבן לא מתייחס לחורבן במשמעות של הרס. ע"פ הסוד מחריבן הוא מלשון התגשמות."כל אשר בחרבה מתו". "בני ישראל הלכו בתוך הים בחרבה". החרבה היא היבשה. בורא עולמות ומחריבן הכוונה היא שישנה התגשמות נוספת של העולם הקודם אל המציאות החדשה.

  אין זה אומר שהחומר קדום כמו האלוקות, הכל התחיל משורש מסויים. בכל מקרה, גם לומר שהחומר קדום איננו מפתיע מכיוון שהוא בעצמו האלוקות המתגשמת בעולם, במידה מסויימת גם הוא תמיד היה. אין זה סותר את האלוקים המתגלה בתהליך ההסטורי, בתהליך הרעיוני, בלב שלי כל בוקר. היא עושה לי לב יותר טוב מכל תאוריה אחרת, היא מקדשת את הלב שלי יותר מכל דבר אחר. אבל אני מניח שאי אפשר לטעון לקדושה באתר הזה, אני אשמע כל כך לא נאור ולא אמפירי.

 6. אדם עזרת לי להבין איך רבי די ליאון זייף את ספר הזוהר במאה השלוש עשרה וייחס אותו לרשב"י. אם רוח הקודש העבירה לו את הדברים אז הכל בסדר. לעצם העניין. מוזר שיש כאלו שמסכימים עם המדע שהעולם הוא בן מיליארדי שנים כי בינתיים יש מאסות אדירות של חרדים שמתעקשים שהעולם נברא לפני 5770 שנה ולא מוכנים לשמוע שום דבר אחר. אבל זה מה שטוב ביהדות, תמיד יש מישהו שיגיד דבר אחד ויש מי שיגיד את ההיפך כך שאפשר לקחת איזה פרוש שנוח וללכת לפיו. או במילים אחרות – היהדות לא אומרת בעצם כלום חוץ מאשר שאסור לאכול חזיר ולהדליק גפרורים ביום השביעי של השבוע.

 7. בס"ד

  ר' די ליאון לא זייף את הזוהר. ייתכן שהוא ערך כתבים שהיו ברשותו ועברו במסורה. יש היום מחלוקת גדולה על זה ותתפלא לדעת שחוקרים ממש (הרי להם אנחנו מאמינים, לא לדתיים בעלי המסורה חלילה) מתחבטים בשאלה על קדמוניותו ויש הוכחות לכאן ולכאן.

  בהקשר למאסות הרחדים שאתה מכיר: אתה צודק שיש כת ביהדות שמשתלטת על התורה האמיתית ע"י הכרח פסוקים, מניפולציה הסברתית (למטרות חינוכיות טובות לכאורה) וע"י הפצה של רוח להמונים בצורה שנמצאת במידה מסויימת לעיני המתבונן מן הצד לא רחוק מהנצרות.. אבל האם מפיהם אנו חיים? איה המקובלים האמיתיים של האומה? איה חכמי הרזים האמיתיים? בגלל שאלו מייצגים את הדת נראה שיש לתורה כמה פנים והבנות. יש בזה בחינה מסויימת נכונה אבל לא בהקשר המדעי, בכל אופן. גם אני מסכים איתך בבעייתית שיש בריבוי הפרשנויות הסותרים לדברים, בפרט כשאנשים שאינם נחשפו לגילויים העולמיים ומנסים לפענח תכתובות מהמדרש והזוהר כפשוטו או ע"פ השערה, כשהציר ההסטורי מלמד אותנו בדיוק למה התכוון המשורר בעומק. אך הבעייתיות הזאת מוכרת לנו מחמת העלמות התורה בזמן הגלות, ובע"ה היא עתידה להפתר ומלאה הארץ דעה את אלוקים אחד, המתגלה דרך החיים והטבע.

  אני קורא את מה שכתבתי ורוצה להוסיף בנימה אישית: צר לי אחי, בכנות, על שנחשפת לדתיים שהמאיסו עליך את ה'. אל תחפש אצל חרדים בני ימינו תשובות, גש לספרים הקדמוניים וחקור אותם בעצמך. אני מזמין אותך לעיין בכתבים של הרב מניטו (רבו של הרב שרקי), בפרט במאמר על "המספד למשיח", שם יש התייחסות מאוד מעניינת כלפי אחינו החרדים.
  בהצלחה רבה.

 8. נכון. במשך אלף שנה היה ספר הזוהר חבוי מן העין עד שלפתע התגלה אצל ר' די לאון. כן, חוקרים מתחבטים בשאלות אבל לאף אחד אין שום הוכחה שרשב"י כתב את הספר (לא שהיה אכפת לי אם כן).
  מעניין שבכל פעם שבה אני מוצא איזו שגיאה בדת מיד אני מקבל את המסר הסלחני ש'זו לא הדת האמיתית' כי למי שמולי יש כמובן מונופול על היהדות 'האמיתית' וכל השאר טועים. כך זה אם הוא חרדי, דתי לאומי או ש"סניק. כך שאין לי אלא להסיק שגם הנצרות היא חלק לגיטימי מיהדות. הרי אם המתנחלים הם יהודים, החרדים הם יהודים וגם חסידי חב"ד יהודים אז למה לא הנוצרים שהתחילו ככת קטנה ביהדות ועד היום מעידים על עצמם שהם 'היהודים שברוח'?
  לעצם העניין, בוודאי ידוע לך אדם הכלל התלמודי 'המביא מחברו עליו הראיה' אתה טוען שלמקובלים של פעם הייתה 'רוח הקודש' – תוכיח. אחרת אינך שונה מנוצרי שיטען שישו נולד מרוח הקודש.
  ולפני שאתה מסביר על אלוהות אולי תסביר בבקשה מהו אלוהים ? די קשה להתווכח אם משהו קיים או לא כשלאף אחד אין מושג על מה מדובר בעצם.

 9. בס"ד

  מעולם לא טענתי שרשב"י כתב את הספר, אבל בכל זאת בחרת להצמד לטענה הזאת כדי לסיים את ההסכמה של שנינו על כך שיש דעות חלוקות לגבי כתיבת הזוהר, כאילו לומר את המילה האחרונה. אז אשריך, כנראה שאתה צודק.

  הגדרתי ליהודי היא בן שושלת מלכות יהודה. הגדרתי לישראלי היא בן שושלת מלכות ישראל. יש חיקויים לכל דבר. אתה מוצא שגיאות בדת מכיוון שהדת היא צמצום של המסורה הישראלית שלנו בזמן הגלות. עם זאת, יש שורש אחד לכל דבר. נכון שיש התפצלות בשלב מסויים אך היא איננה משקפת את ישראל בשלמותו. אין כאן שום מימד סלחני ואני לא מטייח שום דבר עבור הדת האמיתית. אני נסמך על גדולים שקדמו לי: המורה נבוכים על סגולת ישראל, כתבי הרמב"ן, נצח ישראל למהר"ל מפראג, ספר הכוזרי של ר' יהודה הלוי ואדרת אליהו של הגאון מוילנא. אני מניח שבתגובתך על כך תעיר הערה מזלזלת כלשהי על הספרים, הכותבים, או על אלו שקוראים את הספרים הללו. שיהיה לך לבריאות יקירי.

  לגבי עצם טענתך על הבאת ראיה לרוח הקודש ולאלוקים:
  אי אפשר להביא הוכחה קוסמית בהוכחות שכליות. בעולם שלנו הסתלקה הנבואה ועלתה הפילוסופיה וההשכלה עד שאיבדנו ערך נ-פ-ש-י ממילים לא אמפיריות כמו מסתורין, קסם, נס, מופלא, נשגב, קדושה, טהרה,רוחניות, נפש, נשמה, הארה, התעלות, אמונה, ישועה, גאולה, ברכה, ייעוד, תפילה, כפרה.. אם אני אומר לך את המילה פנטזיה ישר תסתכל עליי בבוז ותאמר שאני כל כך תת רמה ולא מדעי שאין לי שום יכולת לשכנע.

  עכשיו, את כל המלים האלה, ורבות אחרות, הכפירה האתיאיסטית-מטריאליסטית מבקשת לעקור מעולמנו, או לרוקן אותן מתוכן. הדבר הזה עלה בעיקר לאחר שרמה קרנה של היהדות הגלותית שקיבלה מעשי ניסים כפשוטם או האמינה בתיפלות כמציאות ממשית ולא כמציאות נפשית. ניתקה הכפירה את המילים הללו ואת הנפשיות יחד איתן.
  הכפירה הזאת, ידידי היקר, לא רק את אלוקים היא מסלקת, ולא רק את האדם היא משפילה, אלא את כל העולם היא מרוקנת מכל הנפלא, הקדוש והנשגב. כל שהיא משאירה אחריה הוא אוסף גושי חומר אטומים, המסתחררים בעיוורון בחלל ללא ייעוד או תכלית. האדם אינו אלא תערובת חלבונים אקראית, וכל רעיונותיו הגבוהים על רוחניות והתעלות, אינן אלא הזיות פרי מוחם של קופים פרימיטיביים. למעשה, המטריאליזם מבצע את הרצח הגדול ביותר שניתן לתאר – רצח יקום, univercide. הוא מרוקן את היקום כולו מנשמתו, ומשאיר אותו כגוף חומר דומם. זה כמו לעשות דה-הומניזציה לאדם, ולהתכחש לאנושיות שבו – רק שכאן זה ביחס לכל האנושות, ולכל המציאות בכלל.

  השומרת על כל המלים המקודשות, היא הדת. הדת פוקחת את עיניו של האדם לראות מעבר לחומר האטום, מעבר לחוקי הטבע המכאניים, אל האינסוף המסתורי והמופלא שמעבר ליקום שלנו. אבל לשם כך נדרשת אמונה. את אלוקים לא מוצאים במעבדה או במאיץ חלקיקים, וגם לא במשוואות לוגיות מסובכות. כדי לפגוש את אלוקים, צריך קודם כל להרגיש את החיים שלך, להיות מחובר לתהליכים, להתמודדויות, לאנשים שנכנסים ויוצאים מחייך.. ורק אז נפקחות העיניים.

  המאבק נגד הכפירה והאתיאיזם הלוחמני, הוא לא ויכוח על עובדות, גם לא על הוכחות, ואפילו לא על אמונות. זהו מאבק על עצם הזכות להאמין. מאבק נגד שלטון העריצות של המדעניזם, ונגד האינקוויזיציה של האקדמיה, המנסים לדכא את רוח האדם, ולכפות עליו להאמין רק במה שהם מעניקים לו את אישורם. זוהי מלחמה למען החופש – החופש להאמין, להרחיב את הנפש וההכרה, ולהעשיר את עולמנו ע"י שחרור ממגבלות החשיבה וההיגיון המדעי. ואת הרוח, כידוע, אי אפשר לכלוא.

  יש קשר בין הדת לבין הפנטזיה, כפי שהקוראים הוותיקים כבר ראו בוודאי בכמה וכמה מאמרים כאן. כמו הדת, גם הפנטזיה עוסקת במה שמעבר לעולם הזה, בעולמות של מסתורין, פליאה, קסם ודמיון. כמו הדת, גם הפנטזיה זוכה ללעג מצדם של בעלי מוחות רציונאליסטיים מצומצמים, שרואים בה לא יותר מאוסף סיפורי אגדות לא מציאותיים. אולם מי שמכיר את הפנטזיה לעומק, יודע שהאמת שבה גדולה ונצחית בהרבה מכל התיאוריות המדעיות. האידיאות שהיא מציירת הן נצחיות, דווקא משום שהן חופשיות ממגבלות החומר והטבע. המיתוסים, האגדות, הספרות והמדיה עצבו את רוח האדם והשפיעו על העולם הרבה יותר ממחקרים אקדמאיים למיניהם, שכן הדמיון השופע שבהן מעשיר את נפש האדם ומחבר אותה לאינסוף האלוקי. מי שמזלזל בפנטזיה משום שהיא "לא מציאותית", יש לו כנראה מושג מצומצם מאד של "מציאות", שבדומה לזו של ילדים קטנים, מוגבלת לאותם דברים שהוא יכול למשש ולהכניס לתוך פיו.

  אל תטען כלפי טענות סרק כמו פיות יער ומפצות ספגטי – נסה להתרכז באמת במהות של מה שאני אומר, תחשוב טוב. מדוע מה שקורה אצלי בנפש אינו אמיתי מספיק עבורי? אינני אומרק שקיימים דרקונים ומפלצות מיתולוגיות במציאות, אני אומר שהם קיימים בנפש האדם, לגמרי. הם לא עושים אותנו משוגעים, יכול להיות שהדרקון הזה בכלל לא נראה כמו שמציירים אותו – הוא תחושה של אדירות, כל אומץ, אולי של כעס. הוא בא לידי ביטוי במילה הזאת, 'דרקון'. בדמות הזאת, לצורך העניין. זה לא מפריך את קיומו הפנימי שלו אצלי – עבורי בפנים התחושה הזאת חזקה וגדולה ממני, אני יכול רק להרגיש ולהתבשם ממנה, לא להסביר ולא להוכיח אותה.

  אלוקים אמיתי וטוב נמצא בתוכי, זה הרצון שלי לעשות טוב, להיות טוב, לשמוח ולהתחכם. עבורי הוא אמיתי ברמה האינטואיטיבית, גם אם לא נמצאה הנוסחה המתמטית להוכיח אותו. אולי אמרו לך את זה הרבה אבל אני לא הולך להחליף תחשוה רק כדי לתרץ לך תירוץ שעוד לא שמעת. כל האנושות מרגישה דחף גדול למשהו גדול ממנה, אהבה, רצון, אלוקים. אני הקטן טוען פשוט שמיליארד סינים לא טועים. הוא אמיתי בשבילי, ואני מאוד מקווה שבתור אדם המחובר לאנושיותו יש מקום בתוכך שאתה מחובר אליו מאוד, חושב איתו מחשבותיך ומספר לו מצוקותיך – רק שאינך קורא לו אלוקים.

  ועוד משהו בהקשר לרוח הקודש, החסרה כל כך בעולמנו והפכה לכל היותר לאוסף מילים המרכיבות ספרי טרילוגיה בדיוניים:
  בעוד שהפנטזיה היא בעלת נטייה דתית מטבעה, שכן היא עוסקת בנסתר, בעל טבעי ובמיתי, הרי שהמדע הבדיוני הוא בעל נטייה חילונית מטבעו. המד"ב מדגיש בדרך כלל את גדלות האדם, את יכולתו לכבוש את החלל והיקום בעזרת המדע והטכנולוגיה, וממילא הוא אינו משאיר הרבה מקום לאמונה ולדת. כיוון שכך, יש לשמוח על העובדה שבעשורים האחרונים הלך המד"ב ה"טהור" ונדחק מפני הפנטזיה, בספרות ובסרטים, וזו תופסת כיום מקום הרבה יותר דומיננטי. אפשר לראות בכך את התפכחותה של האנושות מהאשליות המדעיות היהירות של אמצע המאה הקודמת, ומהאמונה כאילו המדע יפתור את כל בעיות העולם. פריחת הפנטזיה מבטאת את השאיפה להשתחרר מהחילון ולחזור לעולם רוחני, דתי ומיסטי יותר, ואת ההכרה בכך שעם כל הכבוד למדע – יש יותר דברים בשמיים ובארץ ממה שהוא מעלה בדעתו.

  ואם אחרי כל זה, יבואו המלעיגים ויאמרו: "אז זו בעצם הדת שלך? רק איזו פנטזיה?"

  תבוא התשובה – לא, היא לא "רק" פנטזיה, כי פנטזיה היא לא "רק". הפנטזיה מבטאת את הרעיונות של האינסוף האלוהי; הדת מורה לנו את הדרך כיצד לחיות על פיהם, וכיצד להתעלות באמצעותה אל מעבר לעולם הזה.

  גם הנבואה היא מעל העולם הזה. לא תתפוס נס בכלים שכליים, לכן לא אוכל לתת לך הוכחה על טבעית (שבטח אותה אתה מבקש לקיום האלוקים ורוח הקודש). אוכל רק לומר לך שאצלך בנפש יש הרבה יותר עולמות ממה שאתה בעצמך מכיר אפילו. עמוק בתת מודע שלך, שוכן משהו גדול יותר ממך. הדבר הזה בתוכנו, בחיינו, בטבע שלנו, שהוא יותר גדול מכל מה שנתפס אצלנו בשכל, הריהו מרכבת אלוקים ע"פ הסוד. את האלוקים עצמו אנו מכירים מתוך האישיות שלנו, מתוך עצמנו. כל מה שעברת בחייך זה הסיפור שאלוקים מספר לך. אבל זה נשמע כל כך מופרך שהשכל שלנו לא מסוגל לקבל את זה.

  אני מתאר לעצמי שלא בהכרח תאהב את כל מה שהולך פה, אבל אני הקטן, זוהי תפיסת עולמי. לא מתוך ניסיון לשכנע – להפך,, אני באמת קורא כאן כדי ללמוד ולהקשיב. אני משתדל מאוד לחיות בקדושה ובחיבור לנשמה שלי, זה לא סותר את חכמות הטבע והמדע שאני לומד בשמחה, זה רק מעמיק אותם. זה מעמיק את הצד המוסרי שלי. זה מעמיק את החיבור שלי אל עצמי, אל האנשים שאני אוהב (וגם אלה שפחות) ואל העולם שלי בכללותו.
  סליחה אם נראה שאני תוקף, דווקא ממש נהנה מהכתיבה שלך ומהאנושיות שלך, אבל בדמי הוא, ונכוויתי הרבה מהגישה המדעית להוכחת האלוקים.
  לא תמצא את אלוקים בבלוג שלך אם תחפש אותו רק בשכל. תזכור מה דמות אלמונית שתשכח בעוד כמה שבועות כתבה לך.

 10. אם אתה מסכים איתי שאין 'הוכחות' חומריות לקיומו של אלוהים ושהדת היא עניין רוחני אז בזה בעצם נגמר הוויכוח בינינו. מה אכפת לי אם אתה 'מתחבר לקדושה' או כל דבר אחר שועשה לך טוב – בתוך מוחך הפרטי?
  הבעיה שלי עם הדת היא שהיא מנסה להיכנס לראש שלי ולקבוע לי במה להאמין ובמה לא (גם אם היא עמוסת כוונות טובות ונוטפת שמן זית זך) ושהיא מגבילה את חיי באופן מעשי לגמרי כך שאינני יכול להתחתן עם גויה או לקחת אוטובוס בשבת לים.
  אבל בכל זאת לא הבנתי דבר אחד. מה בעצם ההבדל בין הדתות? למה למדת "כתבי הרמב"ן, נצח ישראל למהר"ל מפראג, ספר הכוזרי של ר' יהודה הלוי " וכל שאר הספרים ולא העמקת בכתבים הודיים או בספרי הנצרות והאיסלאם? משום מה מוכנות שלושת הדתות המונותאיסטיות להשמיד זו את זו ומאד מפריע למוסלמי שישנו יהודי שכופר במוחמד בעוד שלנוצרי מפריע קיומו של המוסלמי ואצלנו בארץ, אחרי שהחילונים המטריאליסטים ונטולי שאר הרוח הקימו מדינה (מעשה שדרש לדעתי תעצומות נפש ומחסור חמור בציניות) פתאום גם היהודים הדתיים מתעצבנים על קיומם של כופרים על פני האדמה הקדושה (ותיכף תגיד לי שאין באף אחד מהספרים שקראת שום זכר לתפישת העולם הזאת). אז בעוד שחובבי טולקין יכולים לקרוא או לא את 'משחקי הרעב' הרי שהדתות כולן עסוקות בשנאה אחת לשניה וכפי שהדגמת גם בתוך הדת עצמה יש את החכמים שמבינים בדיוק את הדת לאשורה וכל השאר – טיפשים שאינם מבינים דבר (נראה לי די אנושי במובן הקטנוני והשחצני של המילה) . בקיצור – למה לדעתך הדת מובילה למשהו חוץ מאשר אסונות, ניוון וקיפאון מחשבתי?

 11. בס"ד

  הספר 'עלובי החיים' מתאר מסע של ילדים יתומים בהתמודדויותיהם עם אנשים תככנים, מושחתים ורעים הנקרים בדרכם: בית הספר, המוסדות המוניציפליות, הפוליטיקה. כולם מתעללים בהם. האמירה בספר היא שאי אפשר לשנות את העולם והדבר הכי טוב שבני אדם יכולים לעשות זה מעשי חסד קטנים, יומיומיים, של מסירות נפש ואהבה בין אדם לרעהו, וזוהי תכלית ותקות העולם.

  הבאתי את זה כי זוהי תמצית הנצרות בעצם, החסד איננו עולמי כי העולם דפוק ורע. האדם הפרטי צריך להיות טוב בעצמו.
  כך, בתור אדם דתי, מתחיל אברם אבינו בחרן. אבל הקב"ה אומר לו שהוא לא אמור להיות אדם רוחני ברמה הפרטית גרידא, אלא ללכת לו מארצו אל הארץ אשר אראך, כלומר, למקום החיבור בין שלושת היבשות הגדולות שבאותה התקופה, ומשם להקים אומה שתתקן את המלכות. החסד איננו תלוי באדם פרטי, אלא כדי לתקן את העולם הזה עלינו להקים מוסדות תקניים, להקים פוליטיקה כשרה (כן, זה האידיאל), מערכות נוחות לאדם, תרבות שמקרבת אותך לנקודות הטובות בחיים ולא כזו שמכניסה אותך לסטרס, דכאון או תאוות יצריות. זה המעבר בין אברם הדתי, ובין אברהם, אבי האומה, עליו נאמר "ונברכו בך כל משפחות האדמה" – שעליו להביא ברכה ולעזור לעולם.
  הדת המונותאיסטית היחידה בעולם היא האסלאם, מכיוון שהנצרות איננה מונותאיסטית, ואילו היהדות איננה דת. חשוב לשים לב לדברים האלה.
  האומה הישראלית עליה נגזר שתצא לגלות ותחזור ותקים את המדינה ע"י התגברות אומץ הלב האנושי ולא ע"י התגברות הרוח או הדת (כאן המקום להסכים לגמרי עם מה שאמרת, שאין באף אחד מהספרים שקראתי התבטאות כזאת כלפי החילוניים. אתה באמת סובל מעודף חרדיות אחי. לא חשוב כמה תאמר שכולם אומרים אותו הדבר.)
  הפלא ופלא, כל מה שנכתב בספר ישעיה ובספר יחזקאל על שיבת ציון לאחר והקמת המדינה התגשם למול עיניו של סבא שלי, שעה בה הוא ישב בפסח בפרס ואמר "לשבנה הבאה בירושלים הבנויה" בתמימות ולגמרי בלי ציניות, כמו שאמרו אבותיו ואבות אבותיו, ולפתע.. באמת הוא הגיע בשנה שאחרי לירושלים הבנויה.. האין זה מעשה אלוקי? אתה לא שם לב שההסטוריה מגיעה לתכלית מסויימת? עם ישראל בא לעזור לעולם, בשונה משאר מלחמות הדת.
  תרי"ג המצוות הן מוסריות. אמנם, 7 מצוות בני נוח הן המוסר הבסיסי השווה לכל אדם, אבל התרי"ג הם המוסר העליון יותר, ברמה הפרטית אבל בעיקר ברמה הלאומית – שעם ישראל צריך לעמוד בקריטריונים שלו כדי להציל את המלכויות. כמו שמנהיג דורש מעצמו יותר כדי שהוא יוכל להוביל את יתר האנשים על פי הדרגה שלהם. יש בזה לתת טעם גם לאיסור נישואין עם גויה. נסיעה בשבת לים היא הפרה של הנטיה הטבעית שלנו בתור אומה להשקיע יום בשבוע בעולם הרוחני שלנו, על מנת שנוכל לקדם את העולם שישה ימים בלי להתמכר לעולם המטריאליסטי הלחוץ.
  סליחה אם פתחתי עבורך תיבת פנדורה, אך שאלתך דרשה ממני להתייחס לסוגית ישראל והעמים וסוגית המצוות.

  מעבר לזה – יש להתמודד עם זה ברמה הגיונית מוסרית, אך יש להתמודד גם ברמה הנפשית: להתחבר עם זה. כך שכל זמן שמשהו בתוכך כבר בעמדת לוחם לא תבין שאני מדבר על מה שאתה מרגיש ואני מסכים עם הטענות שהעלית בתגובה האחרונה. אם הייתי מסתכל כך על היהדות סביר להניח שהייתי נלחם בה, כמוך.

 12. התגובות שרשמתי לך לא נקלטו. אולי זה מעשה ידי שמים.
  א. שקרים, קשה לי להאמין שמי שמעיד על עצמו כמלומד גדול לא יודע שעמי ארצות כמוני יש 'לנחור ביום כיפור שחל בשבת' (לא לשחוט כי זה טעון ברכה)
  ב. היתממות, סבא שלך הגיע לירושלים בגלל אנשים שהפסיקו להאמין במעשה אלוהי והבינו שהגלות איננה גזירה אלא בחירה.
  ג. התנשאות. למרות שבעצם אין לך לדבריך הוכחות של ממש לדת היהודית אתה חוצפן מספיק כדי לקבוע לי שהטבע שלי דורש שאשמור שבת ולא אתחתן עם גויה.
  ד. היהדות היא לא דת? תספר את זה לכל רב חשוב ונראה מה הוא יאמר. אה שכחתי, כולם חוץ ממך ומכמה יחידי סגולה לא באמת.מבינים את הדת.

 13. "הדת המונותאיסטית היחידה בעולם היא האסלאם, מכיוון שהנצרות איננה מונותאיסטית, ואילו היהדות איננה דת."

  הו, היהדות היא דת allright. אבל היא בהחלט איננה מונותאיסטית:
  http://www.hofesh.org.il/hguest/David/juda_monot/juda_monot.html

  *****

  "תרי"ג המצוות הן מוסריות….. התרי"ג הם המוסר העליון יותר, ברמה הפרטית אבל בעיקר ברמה הלאומית"

  אשמח אם תסביר לי מה מוסרי במצוות פדיון פטר חמור, במצוות אי הנתינה לערל לאכול מקורבן הפסח, או במצוות תגלחת מצורע ביום השביעי. בכל מקרה, ניכר כי אתה לא יודע מהן אותן תרי"ג מצוות עליהן אתה מדבר:
  http://www.hofesh.org.il/articles/halacha/taryag.html

  *****

  במידה וכיוונת גבוהה יותר ובתוך המשפט הזה רצית לכלול את ההלכה היהודית לענפיה,
  אשמח אם תסביר לי מה מוסרי במצוות רצח מינים ומומרים ללא עדים, התראה או דיינים. ואל תטעה, זו אכן מצווה: "כל ההורג אחד מהן עשה מצווה גדולה והסיר מכשול".
  http://secularisrael.blogspot.co.il/2010/12/blog-post_19.html

 14. בס"ד

  מחילה על חוסר התגובה, היו לי עודף מטלות במכללה.
  לעניינו,

  עדו – רעיון חכם היה לחלק את ההערה לאותיות, זה באמת עושה סדר.. אז:
  א. לא העדתי על עצמי כמלומד גדול. להפך, אני אפילו לא מלומד בכלל. אני סתם בן ישיבה רגיל שמשתדל לגדול בתורה ולעזור בפיתוח העולם. הגמרא על נחירת עמי ארצות ביום כיפור היא שיקוף של יחס קדום לעמי ארצות בתקופה הרומאית שהיו משתפים פעולה עם הרומאים ומלשינים על יהודים שהתחבאו במערות. על כן זה ממש פיקוח נפש ומותר להרגם אפילו ביום כיפור, משום שהם מסגירים את הרבים. תוכל ללמוד על כך בספר "פענוח אגדות" של הרב ד"ר אברהם קורמן ז"ל. האם תוכל להצביע לי על מישהו שלמד מכך הלכה למעשה בימינו? צריך לקרוא את הסוגיה בכללותה. עיין בדברי התנאים שמביעים דעה והווכח שכולם היו שותפים פעילים במרד בר כוכבא.
  ב. אכן, סבא שלי הגיע הודות לציונים הענקים ולפרטיזנים ביערות (טוב זה הסבא השני שלי, לא היו פרטיזנים בפרס). עם זאת, האמונה שלנו היא שהאלוקות מתגלה דרך הבחירה של בני האדם, התעוזה והעוצמות שלהם. ודאי שמדינת ישראל לא יכלה להיבנות ע"י רבנים מכיוון שהם מסוגרים ומקובעים מדי. האנשים החילוניים הם בעלי חוש החיים המפותח ביותר ולכן הם מסוגלים להניע תהליך. הדבר הזה כתוב כמעט במפורש בנבואות על אחרית הימים אצל יחזקאל, וכן מפורש רבות בספריו של הרב דרוקמן על גדלות הכרת החיים של הציונות החילונית, וכן באתר של הרב שרקי, לדוגמא כאן:
  http://ravsharki.org/index.php?option=com_content&view=article&id=1581:15811581-1581&catid=278:278&Itemid=100513 חפש את הכותרת "נשמת האומה",

  וכן כאן :http://ravsharki.org/index.php?option=com_content&view=article&id=1863:q-q-18631863-1863&catid=57:maamarim-rav-kook-vetorato&Itemid=100513
  המאמר מדבר על 'החוצפה' הנכונה, כלומר, הציונות החילונית, שהיא הרכיב המרכזי בגאולה האחרונה. זה לא מגיע ממקום אפיקורסי אלא מהבנה שיש נקודה אלוקית גם בתהליכים המגיעים ממקום בחירי שנראה מרוחק. כמו נניח, אם אתה מכיר את learn to fly של foo fighters או את slide away שדל אואזיס, אתה שומע מה זה אלוקות שגנוזה באנושות לגמרי.. (עכשיו תאמר לי שאתה שונא רוק ואתה שומע רק מוזיקה מזרחית. לזה אין לי תרופה בשבילך בנאדם..).

  עוד יש לציין מקורות רבים המצביעים על שנת תש"ח או על ה' באייר, הרבה לפני שבכלל חשבו על מדינה (עיין בדברי האריז"ל בספר "צדיק יסוד עולם" על מגילת רות, על הפסוק "וגאלתיך אנוכי", בקול התור של הגאון מוילנא על השנה בה ייגאל ישראל. כן מופיע בפרשת בחוקותי במלבי"ם על כך שהייסורים של סוף הגלות יולידו בעם את כוח המעפילים ויגרמו לו לבעוט בהכל ומתוך כך להציל את עצמו, וזה יהיה הפלא של הגאולה, או כדבריך, הגלות איננה גזירה עוד אלא בחירה.) השורה התחתונה שלי היא שגם בחירת היהודים להציל עצמם בעצם ע"פ תורת הסוד הייתה כבר ידועה.

  ג. התנשאות – מחילה אם שמעת ממני התנשאות. אני מנסה להכנס לראש שלך ובאמת רואה את זה כמעיק. אבל, למען הדיון הטוב – נסה לנטרל את הנימה בה נאמרים דברים והתייחס בבקשה לתוכן שלהם: הטבע האנושי שייך לחכמת אומות העולם, בעוד שעם ישראל שנולד מתוך פירוד של בני האדם ושחיתות מוסרית במגדל בבל, חייב להיות מעל הטבע הנורמלי, כלומר, זיקוק של היצרים והרצונות הנורמטיביים שלנו וזיכוך שלהם. יש לי מקורות לכך – ע"פ הסוד רק ביחס של אלוקים ועמו ישראל נכתב שמו המפורש, ואילו כלפי אומות העולם הוא מכונה 'אלוהים'. אין כאן יחס וקשר אליו כלפיו מכיוון שהאדם הטבעי מתנהג ע"פ בחירות פרטיות ולא משקלל שיקולים מוסריים על כל צעד ובחירה. איך אומרת הפרסומת? "טבעי שלא תשלוט בעצמך". אז בהמרה לשפה ישראלית – "קדוש שתשלוט בעצמך".
  לגויים יש גם כאן השגה במציאות הקב"ה אך הם מבינים אותו כ'אלוהי האלוהים', כלומר אין להם נגיעה ישירה בו אלא רק דרך מתווכים. למשל במיתולוגיה היוונית השורש של הכול, לפני הורי זאוס הוא הכאוס. כלומר, אי-סדר. וככל שאתה עולה יותר בפירמידה של האלוהות יש לך פחות למי לפנות. לזאוס בקושי פונים . פונים לפי הצורך למי שאחראי על כל ענין ,כמו קופידון לאהבה וכו', עד שלבסוף בראש הפירמידה כלל אין למי לפנות. בעוד שאנו אומרים כי בתוהו יש רצון ויש יכולת והוא למעשה, מה שהתחיל את הכול.

  שם אלוהים שהוא הטבעיות של העולם מופיע גם אצל הגויים ואנו רואים שפרעה אומר: "מי ה' שאשמע בקולו. לא ידעתי את ה' ואת ישראל לא אשלח" – אני לא מכיר את ה' ולא שמעתי אותו ולא שמעתי שיש מי ששומע אותו. אז באמת, לכאורה, לפרעה יש סיבה טובה לא לשלח.
  הייחוד והמומחיות של עם ישראל הוא היכולת להתנבא. זה הטבע שלנו ע"פ התנ"ך ומופיע בפסוק "אלה תולדות שם אבי כל בני עבר", כשידוע ע"פ ההמשך שעבר הוא הנביא הראשון. התפקיד הזה טמון בתוכנו בין אם נסכים לקבל את זה ובין אם נתכחש לזה, קצת מזכיר את סימבה שלא מוכן לחזור להיות מלך..נכון, אנחנו לא מרגישים את זה תמיד אבל חייבים להבין שיש לנו משימה פה ובהקשבה פנימית אפשר להגיע לאיזה שהוא מוסר טבעי עמוק יותר ממה שיש לשאר העולם. חלילה אינני אומר שלגויים אין נשמה וכו', כמו שדייקו ב-ט-ע-ו-ת מתוך ספר התניא (ויש הוכחות לכך שזה הוצא מהקשרו). סה"כ אני טוען שיש נק' של קודש אצל עם ישראל לעומת נקודת השיא – הטבע, אצל מכלול האנושות.

  תוכל לקרוא את הקטע הקצרצר אך המדויק הזה : http://ravsharki.org/index.php?option=com_content&view=article&id=1766:17661766-1766&catid=110&Itemid=100513

  חייבים להבין שעם ישראל לא היה כאן בתחילת היווצרות האומות אלא הוא נולד בעקבות משבר בעולם
  , על כן מעצם היותו הוא שונה מכלל האומות, הוא חסר זהות – או, בעל תפקיד אוניברסלי של הנחלת קדושה לעולם (לא במובן הנוצרי מסיונרי אלא במובן הרחב של תוכן רוחני לחיים הנורמליים ותרבות הבנויה על ערכים עמוקים). הדבר הזה, שטבוע בנו מעצם היותנו, הוא המחייב אותנו להרים את רף הנורמליות. עכשיו, יש מה להתייחס ולהסביר כל מצווה לא מובנת בפרטה על בסיס זה, ואם תרצה אשמח מאוד לשתף בטיפות מן הים שאני יודע.

  ד. רבנים חרדים בני ימינו אכן אומרים שהיהדות היא דת. כמובן שזה עומד בסתירה גמורה לתנ"ך בה מופיעה המילה דת בפעם הראשונה בדבריו של המן האגגי: "עם אחד ודתיהם שונות", וע"פ המפרשים שם הפכה האומה בגלות מאומה הנושאת בתוכה מאמינים גדולים בחיים לקבוצות של דתיים קטנים, שאין בינם ובין הישראליות המלאה אלא רק שימור של המצוות אך בלי הרוח שלהם (מרדכי כבר נקרא "היהודי" ולא העברי או הישראלי). בסתירה לדברי הגמרא שמגדירה את ישראל כאומה הבחירה שבאומות, בסתירה לבעלי הסוד שמתייחסים לדת כאל צמצום היחס לאלוקים חיים והדבקות אחרי האלילות שבדבר (קליפת הערב רב בזוהר מיוחסת למי שנצמד לדת במקום לכוח החיים של האנושות המתגלה בישראל למגזריו\שבטיו. ראוי להזכיר שבדבר זה נפלו רבים המגדירים דווקא את החילוניים כיום כערב רב. יש לזה מקורות אם הדבר מעניין אותך).

  הנגזרת של היהדות כדת קרתה כשקמה הנצרות והגדירה עצמה כדת המנותקת מאומה. בעקבות כך נאמר המשפט המפורסם שהדת היא אופיום להמונים. זה נכון, לכן אגב, הנצרות קיבלה מכה גדולה כשקמה מדינת ישראל כנגד כל הציפיות לאחר 2000 שנות גלות, ובכך הוכיחה כי ישראל לא התחלפו בנוצרים והנבואה שנצא לגלות הסתיימה בנבואה בה נשוב לאדמתנו ונקים בה מדינה מחדש (ע"פ המהר"ל, סוף הגלות יהיה כשיתחילו ישראל לקחת אחריות על עצמם ומתוך כך ידעו לקחת אחריות על העולם. הגלות היא תהליך חינוכי).

  חשוב יותר:
  הרקע להופעתו של אברהם אבינו הוא דור הפלגה. הרקע אינו רק רקע אישי, אלא הוא מהווה גם רקע לאומי. למרות הדעה הרווחת, אברהם אבינו אינו מופיע בתורה כמייסד דת. אברהם אבינו מופיע כמייסד אומה. כמו שהובטח לו על ידי הקב"ה: "ואעשך לגוי גדול". גם השליחות בה מצטווה אברהם בתחילת פרשת לך-לך, היא ללכת לארץ מסוימת, לא לגייר אנשים או להפיץ את האמונה באל אחד. ארץ = טריטוריה = יסוד לאומי. הקב"ה מייעד לאברהם אבינו את התפקיד לייסד את הכלי הלאומי האמור לתקן את העולם.

  אברהם אבינו לא היה המונותיאיסט הראשון בהיסטוריה האנושית, והיו שקדמו לו באמונה באל יחיד. התורה עצמה מעידה שהיו מספר אנשים לפני אברהם שעבדו את ה': חנוך, שם ועבר, איוב ורעיו ומלכיצדק. כולם היו מאמיני אמונת הייחוד ללא קשר לאברהם אבינו, ולפני הופעתו בעולם. ישנה מסורת של אמונת הייחוד בעולם שבו מתחיל לפעול אברהם אבינו, וייתכן אף לומר שהוא לא חידש דבר בתחום זה. החידוש הגדול שחידש אברהם אבינו היה אומה, אומה חדשה בעולם. אברהם אבינו מייסד כלי לאומי-פוליטי בכדי לקדם את ענייני האמונה באל אחד. גם הברית שנכרתה עם אברהם אבינו הייתה ברית על הארץ ולא על התורה, וכן כל ההבטחות שהובטחו לאברהם אבינו היו על הארץ. אמנם התורה מגלה לנו שאברהם אבינו קיים את מצוות התורה, שנאמר (בראשית כו, ה):

  "עקב אשר שמע אברהם בקולי וישמור משמרתי מצוותיי חוקותיי ותורותיי"

  אך זהו לא תוכן הברית. תפקידו העיקרי והחשוב של אברהם אבינו הוא ייסוד האומה הישראלית.

  אם תראה לי מקור ספציפי (מן הקדמונים) המתייחס ליהדות כדת ולא כלאום אוכל להתייחס, ואפילו אני חושב שחשוב להתייחס.

  מחילה על האריכות בדברים, זה נראה לי נצרך. מקווה שהצלחתי להעביר את עיקרי הדברים.

  ליאור!
  כמה טוב לפגוש סוף סוף את מר "חופש", חח יצא לי לקרוא באתרך לעתים מזדמנות. גרמת לי מצד אחד להרבה זמן בידור אבל מהצד השני יש שם כמה דברים ממש מעצבנים ולא ראויים. הקטע זה, שאין מקום לכתוב תגובות! (אני מבין שאתה לא כזה פלורליסט, בכל זאת..). אז אני שמח שהגעת לפה כדי שאוכל סוף סוף לפרוש בקשתי: פתח אפשרות להגיב על הכתבות!

  ובהתייחס לתגובתך:

  היהדות איננה דת. אתה מוזמן לעיין בתגובתי לעידו.
  החרדים שאתה פוגש בכניסה לבתי הספר אינם מייצגים את האמונה הטהורה מבחינת רבותיי.
  יש בציבור הדתי זעם גדול על החרדים בעקבות הדברים הללו.

  התייחסת לתורת הסוד והראת שיש בה 'ישויות' רבות וזה נוגד את התפיסה המונותאיסטית.
  אממה, לא ידעת לקרוא את תורת הסוד כמו שמקובלים (אמיתיים, כלומר, אלו שיש להם קבלת מסורה המשתלשלת מאב לבן הישר מתקופת משה רבינו) כתבו בה. עיקרי הדברים: המלאכים הם ביטוי להופעה של אלוקים בעולם, הם ידו הארוכה ולא עומדים בסתירה אליו. (המלאך רפאל הוא הרצון האלוקי להביא רפואה לעולם). השרים הם כוחות הטבע (זה כינויים לאסטרונומיה, ביולוגיה, פיזיקה וכו'. כך קראו להם בטרמינולוגיה הקבלית – שרו של הים, שרו של העולם, שר המוות וכו'.). הסיבה שהדבר מופיע בצורה כל כך מוחשית ולא ריאלית הוא מכיוון שהדבר נכתב בטרם עליית קרנו של השכל המבורר ועולם הדימויים היה כלי ההתבטאות העולמי. הדבר נפסק עם הפסקת הנבואה ועליית קרנה של הפילוסופיה האריסטוטלית.
  הביטוי מי כמוך באלים ה' מתייחס לכוחות הדטרמיניסטיים הקיימים בעולם.(רמוז במסכת גיטין דף נ"ו). אם כן הכוונה – ה' גדול מכולם מכיוון שמעבר לכוחות הטבע הוא בעל אישיות, יש יחס אליו. הוא מישהו ולא משהו.
  'לא יהיה לך אלוקים אחרים על פני' מתייחס לכוח מניע אחר הקיים אצל האדם. אלוקים אחרים נקרא גם סטרא אחרא (שטן, יצר הרע, מלאך המוות, כל פעם הכוח הזה לובש שם אחר וזה תלוי באופן הופעתו ובהקשרו. בכל מקרה, הכוח הזה קיים בנפש והוא הצד הרע שבאדם). הציווי אומר לא להאמין באלוקים האחורי אלא באלוקים המתגלה בהארת הפנים, כלומר, אל תפגוש את האלוקי שבך מתוך כוחות הרע, אל תתן פורקן לנטייה נפשית שלך למרות שהיא אלוקית, אם היא מובילה אותך להיות אחר ממה שאתה באמת. זה עמוק מאוד.

  יש שם במאמר שלך עוד כמה בדיחות אבל אני בטוח שזה נובע מחוסר הבנה של המהות האלוקית. צר לי מאוד מאוד על שהיהדות נראית כך גם בעיניך. אני מבין מדוע חכמת הסוד לא נמסרה לעמי ארצות – מכיוון שהם יכולים לפרש זאת כפשוטו, כפי שקרה במהלך ההסטוריה. (יש תאוריה שהמיתולגיה כולה שהתפתחה בצמוד לעליית הנבואה אצל ישראל הגיעה ע"י הנביאים שקמו מאומות העולם. כלומר, שהאנושות כולה דיברה שפה אחת והיא של נטיות נפשיות ותשוקות ומלחמות אלוקיות, שקורות כולן בתוך נפשו של האדם, במימד הרוחני של העולם. היום כל הפסיכולוגיה בנויה על זה שנפש האדם על מורכבויותיה היא זאת שמובילה את האדם בהחלטותיו והליכותיו).

  הסיפור עם אלישע בן אבויה קשור לנטייה הנפשית לחופש (בטח לכן אתה ממש מזדהה איתה הא? :]), והיא רוזמת שהמשבר הלאומי הבלתי נמנע (ארבעת הנכנסים בפרדס היו ממובילי מרד בר כוכבא) הוליד 2 נטיות – נטישת האלוקים ועליית הכוח האנושי (אלישע) או הבנה שהתהליך האלוקי מורכב יותר מקוצר השגתנו ויש להוליד מתוכנו זהות אמונית חדשה ועמוקה יותר ממה שהכרנו (ר' עקיבא).

  ב. התרי"ג מצוות הפזורות ברחבי החומשים אכן לא מתייחסות לאדם פרטי אלא הן נגזרות לאדם הפרטי מתוקף שייכותו לכלל ישראל. אין קשר בין קיומם ובין הגדרתו של האדם מכיוון ש'ישראל קדמו לתורה'. על כן אני גם כן כועס על החרדי (שמים לב למוטיב החוזר) המופיע בתחילת דבריך.

  חלוקתך את תרי"ג המצוות לסעיפים נכונה אך הכותרות ניתנו מתוך זעם וכאב ולא מתוך עמידה על תפיסת העולם היהודי.
  המצוות ה'פולחניות' מתייחסות לעבודה הנפשית של האדם, בינו ובין הקודש השוכן בתוכו. צריך לפתוח דיבור שלם רק על משמעות בית המקדש והעבודה שבתוכו. כשלומדים את זה באמת, מתוך רוחב הנפש, חכמת חיים ואינטליגנציה רגשית גבוהה – ולא מתוך עיניים אליליות ורדודות, מגלים שממש אבני היסוד של בית המקדש הם עבודה עם קווים נפשיים מאוד עמוקים ועדינים שהיום הפסיכולוגיה מתחילה למצוא אליהם מענה ברמתה שלה. המצוות הגזעניות הם המצוות שעניינם ההפרדה הלאומית הנצרכת על מנת שלא נטשטש את תפקידנו כמנהיגי ספינת העולם למקום מבטחים (גזענות=אנו נעלים מן העולם ולכן כולם צריכים לשרת אותנו. סגולה=אנו נעלים מן העולם ולכן עלינו לשרת את כולם. כן, קראתי את מאמרך על היהדות הגזענית ויש לי הרבה מה לומר לגביו, המשך לקרוא.). כמו שאמרתי בעבר, חברה צריכה מנהיג שיהיה בדרגה אחת מעליה כדי שתוכל לסמוך עליו וכדי שלא ייגרר למקום הצורך-עזרה כמו כולם.

  ממש עשית לי חשק לקחת את הטבלה היפהפיה שהכנת (היא באמת מוצלחת, על אף הפגמים הרבים שיש בה היא מסכמת הכל) ופשוט לכתוב ליד כל מצווה תגובה להערה שלך. יש כאן ממש הסתכלות מגוכחת.. מעניין אותי באמת, מה גרם לך להסתכל ככה על היהדות? האם אפשר לשאול באיזו ישיבה למדת?
  באמת שיש תשובה לכל הערה שלך. תשובה חכמה ועמוקה מאוד, אתה באמת תתפלא. אתייחס ברשותך מחמת האריכות שכבר קרתה כאן לדוגמאות שהבאת לעיל:

  פדיון פטר חמור – לא למדתי לעומק אף פעם, אבל כעדות הגמרא, לא התקיים בעבר באמת אלא נפדה בשה. בתאוריה האמירה היא לבני האדם שהדבר הראשון שנולד להם צריך להיות מוקדש למען אידיאל, בעיקר כדי להפנות את תחושת הרוממות שבקבלת יצירה בכורית (ילד, פרי, שה, חמור) אל ערך עליון. מזכיר לי קצת את זה שכשאני מחכה לטרמפ וישר הוא מגיע, אני כל כך מבסוט שאני מת להגיד למישהו תודה.. אז אני מתפלל בלב איזה פרק תהלים של תודה. בכל מקרה, יש נטייה נפשית של מאורע מרגש בכורי שקורה להיות עצומה, והרעיון הוא לבטא אותה באופן נכון – במקום את החמור, תעשה כבש על האש כזה.. סעודת הודיה:]. וזה כי האכילה של הבשר היא החיבור עמוק של האדם אל גופו ממקום של פיוס ויישוב הדעת. גם כיום, אין עוררין לכך שאוכל הוא רפואה נפשית ולא רק רפואה גופנית. האם דבריי אלה מקובלים עליך?

  שערל לא יאכל מקרבן הפסח – קרבן הפסח הוא הסעודה הלאומית שלנו, לזכור את היום שנולדנו כאומה ביציאת מצרים. כל עניין קרבן פסח הוא אחדותנו כאומה, כמו איזשהי פגישת מחזור או מוראל קבוצתי (לעומת חג סוכות שעניינו פניה כלפי אומות העולם, בו כל העמים מקריבים קרבנות ועורכים 70 סעודות כנגד 70 אומות העולם). אם תרצה דוגמא אחרת – כמו שיש יום עיון לכלל בית הספר, מול יום עיון למורים בלבד, שחובה עליהם להיות בו לבד כדי שיוכלו לנהל את הכיתה טוב יותר.
  אתה מוזמן לעיין עוד כאן: http://ravsharki.org/index.php?option=com_content&view=article&id=3401:34013401-3401&catid=196:196&Itemid=100513
  אפשר לא להסכים, אבל תהיה אמיתי ותסכים איתי שאי אפשר שלא להבין.

  תגלחת מצורע ביום השביעי: קשור לתהליך שעובר המצורע (מוציא רע) בין הפנים ובין החוץ. הרעיון הוא שיש נתק אצל האדם בין איך שהוא חי ובין איך שהוא אמור לחיות, והדבר בא לידי ביטוי בפגם חיצוני. השערות שהן קצוות הגוף באדם מסמלות את הקיצוניות, ולכן המגלח אותה מוריד ממנו כביכול כוחות עודפים. יש כאן משמעות פסיכולוגית מאוד עמוקה לכל הסיפור הזה, והתיקון איננו קורה בלמידה על הכוחות הנפשיים אלא בחוויה הקיומית שהאדם עובר בדרך לתיקון האישיותי שלו. למתעניינים אפשר לעיין כאן:
  http://ravsharki.org/index.php?option=com_content&view=article&id=1570:15701570-1570&catid=197&Itemid=100513

  ג. לגבי טענתך על רצח הגויים: יש כאן באמת משהו שנראה לא מוסרי, אבל מפאת זה שהמאמר שלך מאוד מעניין, ויש לי התייחסות כמעט לכל משפט בו (בעצם יש כאן הבנה שגויה של המושג אדם, וכן השתלשלות הלכתית ראשונית שהיא אינה הפסיקה ההלכתית הסופית לפי מה שראיתי עד עכשיו), וכן מפאת אריכות התגובה הזאת כבר – לקחתי את המאמר כפרוייקט ובע"ה כשקצת ארגע מתקופת המבחנים והמטלות שאני נמצא בה אשב ואתייחס לטענות החשובות שהשמעת.

  חח אני רק ממש חייב לציין, שהמאמר הזה, האחרון, הוא אחד המצחיקים שקראתי (בעיקר בגלל ההערות שאתה מכניס בסוגריים בציטוטים.. חח באמת שגרמת לי לחייך הרבה).
  בכל אופן, הטענות עצמן רציניות ובע"ה אשב לכתוב במסמך מסודר הכל.

  עכשיו, אני מניח שיהיה לשניכם הרבה התיחסויות לדבריי וזה יהיה מאוד מסורבל, אז רק קחו בחשבון שלכל אחד מכם שלוקח זמן לענות, לי לוקח פי 2 כי אני צריך להגיב ל2 אנשים עם טענות מאוד משמעותיות. בכל מקרה, זה חשוב וכל הכבוד שאתם לוחמים בעד המוסר והצדק. אשריכם! :]

 15. טוב חשבתי לענות לכל סעיף אבל התייאשתי . מאיפה למשל אתה מחליט שהייתה איזוהראשית היווצרות של אומות ושעם ישראל נוצר אחרי אותו אירוע? למגת קצת היסטוריה? אבל באמת אין טעם לתקוף כל טיעון וטיעון אלא להסביר לך שאת אותם דברים בדיוק היה אומר גם מוסלמי למשל ועם אותה רמה של הוכחות (כשאין הוכחות אז זו רוח הקודש ואי אפשר להוכיח את זה לנודניקים שלא מוכנים פשוט להאמין וזהו). תנסה להבין שכל היציקה ששמת שם למעלה אולי משכנעת אותך אבל אף אדם שמחפש תשובות של ממש. מה שכן, מסתבר שהחרדים לא יודעים תורה , זה דווקא נכון. היחידים שיודעים תורה הם חילונים כי הם מבינים שהתורה היא יצירה אנושית כמו המיתולוגיה היוונית או הברית החדשה ושהאמונה בתןרה שימשה לעם היהודי כתירוץ להתחמק מהכרעות קשות , בין אם להישטר בגולה ולא לעלות ובין אם בעניינים כמו.מעמד האישה. אגב, קבלה היא לא יהדות אלט עבודת אלילים, תשאל את ליבוביץ'

 16. טוב חשבתי לענות לכל סעיף אבל התייאשתי . מאיפה למשל אתה מחליט שהייתה איזוהראשית היווצרות של אומות ושעם ישראל נוצר אחרי אותו אירוע? למגת קצת היסטוריה? אבל באמת אין טעם לתקוף כל טיעון וטיעון אלא להסביר לך שאת אותם דברים בדיוק היה אומר גם מוסלמי למשל ועם אותה רמה של הוכחות (כשאין הוכחות אז זו רוח הקודש ואי אפשר להוכיח את זה לנודניקים שלא מוכנים פשוט להאמין וזהו). תנסה להבין שכל היציקה ששמת שם למעלה אולי משכנעת אותך אבל אף אדם שמחפש תשובות של ממש. מה שכן, מסתבר שהחרדים לא יודעים תורה , זה דווקא נכון. היחידים שיודעים תורה הם חילונים כי הם מבינים שהתורה היא יצירה אנושית כמו המיתולוגיה היוונית או הברית החדשה ושהאמונה בתןרה שימשה לעם היהודי כתירוץ להתחמק מהכרעות קשות , בין אם להישטר בגולה ולא לעלות ובין אם בעניינים כמו.מעמד האישה. אגב, קבלה היא לא יהדות אלא עבודת אלילים, תשאל את ליבוביץ'

 17. "מאיפה למשל אתה מחליט שהייתה איזו ראשית היווצרות של אומות ושעם ישראל נוצר אחרי אותו אירוע?"
  – ישנם ממצאים ארכיאולוגים מובהקים לכך שהיתה דמות בשם אברהם, שאכן עשתה את כל המסע דרך מסופוטמיה עד לכנען, וכן שהיו מזבחות בדיוק במקומות המוזכרים בפרשת לך לך. כן נמצאו הערים חרן, ארם נחור, אור (כשדים), העיר תרח, העיר שלח, המלך של העיר אוגרית' הקדומה הוא עבר, אור-נממה, מלכה של אור ה3 שהקים את הזיגוראט הגדול של אור, מתוארך בדיוק לתקופה של נמרוד המלך שהקים את מגדל בבל.
  המקומות והאנשים הללו היו קיימים, תן לי סיבה אחת הגיונית מדוע לא להאמין לתורה שמספרת את התהליך של מה שקורה עם אותם הדמויות ואותם האנשים? עם ישראל נוצר בעקבות התפזרות העמים לאחר נפילת מגדל בבל, ואין כאן שום מאורע מיסטי אלא תיאור הסטורי של תחילת תהליך. איך אפשר לשמוע על הממצאים הללו ולא להיות מודהם? אתה מוזמן לחפש קצת בויקי ממצאים בנושא, וגם כאן: http://www.masa.co.il/article/169/%D7%9E%D7%A1%D7%A2-%D7%90%D7%9C-%D7%A2%D7%99%D7%A8%D7%95-%D7%A9%D7%9C-%D7%90%D7%91%D7%A8%D7%94%D7%9D-%D7%90%D7%91%D7%99%D7%A0%D7%95%3A-%D7%97%D7%A8%D7%9F-%D7%95%D7%90%D7%95%D7%A8%D7%A4%D7%94/

  "את אותם דברים בדיוק היה אומר גם מוסלמי למשל ועם אותה רמה של הוכחות (כשאין הוכחות אז זו רוח הקודש ואי אפשר להוכיח את זה לנודניקים שלא מוכנים פשוט להאמין וזהו)." –
  מוסלמי לא היה אומר את זה מכיוון שאין לי בעיה עם קיימותו של המוסלמי, אלה לא ההוכחות שהוא היה אמור לתת לי. הוא צריך להוכיח לי שאכן הצדק היה עימו בכך שהוא הלך אחרי נביאו והקים דת חדשה. העובדות ההיסטוריות הן שקמה דת בשם איסלאם ולא תוכל להכחיש את זה. אני לא מבין מסתימת דבריך אילו הוכחות שהבאתי היה יכול גם המוסלמי לטעון.
  רוח הקודש היא לא פיתרון מהשרוול אלא משהו נפשי עמוק יותר, שפשוט לא מעניין את אנשי ההוכחות והלוגיקה, כנראה בגלל שאנשים עממיים עשו ממנה משהו מיסטי ומנותק, חסר הוכחות וחסר הגיון. ובכן, זאת לא ההגדרה של רוח הקודש.

  "תנסה להבין שכל היציקה ששמת שם למעלה אולי משכנעת אותך אבל אף אדם שמחפש תשובות של ממש."
  -מדוע לא משכנת אדם שמחפש תשובות ממש? לא הסברת מה חסר בהוכחות. ממצאים מדעיים? אריכואלוגיים? שאל אותי על נושא ספציפי ונוכל לדבר במקום לצטט סלוגנים.

  "מה שכן, מסתבר שהחרדים לא יודעים תורה , זה דווקא נכון."
  -טעות, אינני חרדי ואינני מסכים לתפיסת העולם הזאת, אך אחינו החרדים יודעים הרבה מאוד תורה. הבעיה היא אולי שהם לא מנסים לחבר אותה עם הגילויים המדעיים, עם התפתחות העולם. לא יורדים לעומקה של התורה ברמה העולמית וברמה האישיותית.

  "היחידים שיודעים תורה הם חילונים כי הם מבינים שהתורה היא יצירה אנושית כמו המיתולוגיה היוונית או הברית החדשה"
  – ממש, היחידים. קדימה לעולם החילוני הנאור והמוסרי והתרבותי כל כך, המלא בשמחת לב ובחסד ובערכיות.

  "ושהאמונה בתורה שימשה לעם היהודי כתירוץ להתחמק מהכרעות קשות , בין אם להישמר בגולה ולא לעלות ובין אם בעניינים כמו.מעמד האישה."
  -מצחיק שאני למדתי בישיבת הסדר שלי בדיוק דברים הפוכים, שבתורה כתוב שצריך להלחם ולצאת מהגלות, שמעמד האישה בזמן הקדום היה נוראי ודווקא ההלכה היהודית שמרה על כבודה האישה ע"פ הקריטריונים שהיו פעם, ושאכן היום בזמן שהגענו ארצה יש מקום לקדם את העולם. אתה מכיר את הספר "גברים ממאדים ונשים מנוגה"? הוא מסביר שנפש האישה איננו תואם את נפש הגבר ועל כן עולמה וצרכיה שונים בתכלית מצרכי הגבר. ודאי שאין זו עילה לביזיון ורמיסה אבל אין זה מצדיק שוויון מלא. אין כאן מעמדות. בכל מקום שיש הבדלים מבזים בין זכות הגבר והאישה הדבר מצריך בירור ותיקון. הספר אגב, חילוני לגמרי. כמעט כמו "תולדות האנושות" של יובל נח הררי.

  " אגב, קבלה היא לא יהדות אלא עבודת אלילים, תשאל את ליבוביץ' "
  -כי פשוט ליבוביץ' בתור אדם חכם הוא הקנה מידה המצפוני שלי ומדד ערכי הקודש שלי. אז מה אם הוא כינה את המסתערבים שלנו "החמאס של צה"ל", אז מה אם הוא ידע על הגירוש האלים והמתנשא של התימנים בכנרת מעשה ידיה של בריונות אשכנזית מבחילה, ולא מצא לנכון להקדיש ולו מילת גינוי אחת למעשים אלה, על אף ההומניזם המתרברב שלו..
  הוא הרי קיבל פרס ישראל, כתב את האינציקלופדיה היה הוגה דעות.. היה חכם! והלא השכל הרציונאלי הוא חיינו ואין בלתו!
  קרא קצת פה (בחייאת תקרא): http://www.haokets.org/2013/04/13/%D7%99%D7%A9%D7%A2%D7%99%D7%94%D7%95-%D7%9C%D7%99%D7%91%D7%95%D7%91%D7%99%D7%A5-%D7%95%D7%94%D7%9E%D7%96%D7%A8%D7%97%D7%99%D7%9D/

  **אתה נופל בפח המציאות, במקום שבו היהדות שאתה רואה כלפי חוץ נתפסת בעיניך כיהדות השורשית והעמוקה ביותר. גם אני מהמקום שלך, מסתבר שהייתי כופר בהכל.

 18. אדם. התגובות שלך מדגימות למה קשה להתווכח עם דתיים. לא, זה לא בגלל העומק או חריפות השכל. פשוט, יש לך כל כך הרבה שגיאות מכל כך הרבה סוגים במשפט אחד שצריך מגילת ספר לענות על כל משפט – ואתה כותב מגילות בעצמך.
  א. אין שום ממצאים ארכיאולוגים שמעידים על קיומו של אברהם אבינו (ולמה שיהיו? רועה צאן שהולך לו מעיראק לישראל, מה בדיוק הוא אמור להשאיר אחריו?) תנסה לשמוע מארכיאלוגים רציניים ולא מכל מיני פסאודו מדענים וזה נכון לכל תחום. הערים המוזכרות בתורה אכן היו קיימות, גם במיתולוגיה היוונית מוזכרת אתונה, זה אומר שזאוס ואפולו הם אלים אמיתיים?
  ב. כתבת שעם ישראל נוצר בעקבות התפרדות העמים. אני מבין ממך ש'עמים' זה רק מי שחי במזרח התיכון. הבריטים הפכו לעם אלפי שנים אחרי התקופה שאתה מתאר. הסינים לעומת זאת והיפנים היו עוד קודם. אז איזו 'התפרדות עמים' קרתה כאן?
  ג. מגדל בבל? יופי של סיפור אבל אתה באמת מאמין בו? מה עם המבול? מה עם בריאת העולם לפי התורה? רגע, אז העולם בן מיליארדי שנים כמו שחישב המקובל ההוא או בן אלפי שנים כמו שמסיקים מי שקוראים את התורה כפשוטה. באופן כללי, אם התורה היא בשבילך מקור אינפורמציה אמין אז מה אתה רוצה מהחרדים? אם לא , למה אתה מסיק שהיה בכלל אדם בשם אברהם ?
  ד. טוב התעייפתי, רק אוסיף משהו לגבי ליבוביץ'. אני לא הסנגור שלו אבל אני מבין שיש כאלו שציפו ממנו לפתוח סוכנות גינויים והוא איכזב אותם. הוא הסביר את מהותה של היהדות שאיננה נותנת כלום (גם לא מידע על העולם) אלא רק תובעת ודורשת. אם הקבלה אמורה לתת לנו ידע על העולם הרי שהיא עבודת אלילים.
  אני חייב להגיד שליבוביץ' היה הדתי היחיד שיכולתי לכבד את אמונתו גם אם לא להסכים איתה.

 19. טוב החלטתי להוסיף עוד תגובה כי אולי לא הבנת ואולי אתה מתחמק מהטענה שהעליתי לגבי מוסלמי /נוצרי/הינדי שידבר איתך על כתבי הקודש.
  מדוע למשל אינך מוסלמי? הרי אם תמצא איזו סתירה בקוראן מיד יסבירו לך שמה שאתה קורא הוא לא נכון אלא מה שמפרשים חכמי הדת המוסלמים. תראה משהו לא מוסרי – יסבירו לך שכאשר כתוב שצריך להרוג כופרים המילה 'כופרים' פרושה רוצחי ילדים ולא סתם אנשים שלא מאמינים במוחמד. תבקש הוכחות מדעיות ויגידו לך שהר ערפאת מוזכר בקוראן וההר הזה אכן קיים (גם הנביא מוחמד היה קיים ויש לזה לא מעט הוכחות) ובכלל – מיליארד איש מאמינים באללה אז למה אתה חושב שאתה יודע יותר טוב?
  האם אתה מבין שאין שום הבדל בינך ובין המוסלמי (או הנוצרי או ההינדי או כל דת אחרת)? שרמת הטיעונים שאתה מעלה נכונה לכל דת ושאתה דתי פשוט כי זה החינוך שקיבלת?

 20. עדו, תגובותיך מראות כמה קשה לדבר עם איש רציונאלי ששונא דתיים.
  אני כותב מגילות כי הדברים שאתה אומר אינם נכונים, ואילו אתה פוטר אותי ב'אני יודע יותר ממך ויש לי תשובה להכל אבל אין לי כוח לכתוב את זה'.

  א. טענתי הייתה שאין שום הוכחות שאברהם לא היה, אז למה שאצא מנקודת הנחה שהוא לא היה? אם המקומות המוזכרים היו, מה הסיבה שתגרום לי לחשוב שדווקא האדם עצמו הוא פיקציה? ובבקשה אל תשווה לי את אברהם האדם עם זאוס האל, אין בזה שום הגיון.

  ב. העמים הכוונה היא לעמים שהתפצלו ויישבו את אסיה, אירופה ואפריקה. כל העמים היו עוד לפני, זה רק השלב בו הם הגיעו לאיזשהו סכסוך עולמי.
  הבריטים הופיעו מאוחר יותר, אז מה?
  הסינים היו קדמוניים הרבה יותר אמנם, ובהיסטוריה שלהם ישנה התחדשות של האומה הסינית, כלומר שאנשים הגיעו וחידשו את התרבות הסינית. המדען רועי לוטן גלזר טוען מוכיח במאמרו שזה קורה לאחר אירוע 4.2 ky שמוחק את הציויליזציה הסינית. האירוע הזה כנראה הוא המבול שהתחולל בכל אגן הסהר הפורה, ויש הוכחות מפשט הכתוב שהמבול לא היה על כל העולם = זאת לא פרשנות, (כי הרי אנחנו לא מאמינים לפרשנות.)

  ג. התורה בשבילי היא מקור אינפורמציה, אבל לא כמו הפרשנות העממית שנותנים לה החרדים.
  התורה שבעל פה היא מסורת שהועברה בצמוד לתורה שבכתב מאז מתן תורה, והיא איננה פרשנות. הפרשנות היא כל מה שהתחדש מאוחר יותר ולא הועבר במסורה. לגבי המבול – תלמד קצת על אירוע 4.2 ky, לגבי סיפור בראשית – הכול כתוב בפשט הפסוקים. מגדל בבל – איננו הסיפור המנופח שמספרים לך אלא מה שהתורה כותבת וזה דבר הגיוני מאוד: נסיון לבנות מלוכה שלא מצליחה.

  ד.אין טעם להתווכח על דמותו של ליבוביץ' אם אתה נוח עם הטענה שהיהדות רק דורשת ואינה נותנת כלום לעולם. מבחינתי זאת תפיסה פסולה ומבחינתך הוא ממש צודק.

  ה. התורה שבעל פה כתובה בעומקו של הפשט – אין מקרא יוצא מידי פשוטו, לעומת הפרשנות שיכולה להיות אצל חכמי הקוראן שעוקרים את המקרא מפשוטו. ההוכחה הכי טובה שלי היא המציאות – כמה מוסריים המוסלמים אל מול כמה מוסריים הישראלים. ועוד, היהדות איננה מחנכת לדתיות אלא היא אומה שמהותה מוסרית, לעומת המוסלמים שאינם אומה אלא קובץ אנשים שמאמינים בדת משותפת. שמיים וארץ.

 21. אתה רואה כמה אתה מוכיח את הנקודה? כל כך הרבה טעויות לוגיות ועובדתיות בכל משפט שפשוט אין איפה להתחיל (אני באמת חייב לדעת מי לימד אותך היסטוריה, מהיכן לדעתך הגיעו לעולם האינדיאנים? האוסטרלים? מה זה בדיוק 'ראשית האומות' ואיזה היסטוריון רציני יטען שיש דבר כזה?)
  לכן אלך לסוף. אתה טוען שהיהדות היא אומה שממהותה היא מוסרית. כלומר אני מוסרי ממהותי בגלל שאני יהודי. אז אם בתורה כתוב שהיהודים הגיעו מהמדבר ורצחו כאן עמים שלווים שישבו פה אז זה בטח מוסרי – כי הרי היה להם אישור מאלוהים נכון? אבל רגע – המוסלמים טוענים בדיוק את זה אז איך אתה בדיוק מיישב את 'המציאות' עם העובדה שהיהודים בעצם נהגו בדיוק כמו המוסלמים כשהיה להם הכוח? אה, וזה רק הדיון הצדדי. הדיון האמיתי הוא בכך שהיהדות שלך היא תורת גזע. אתה טוען שהיהודי ממהותו הוא יותר מוסרי , כלומר מעצם העובדה שיצא לעולם מהרחם הנכון. זה לא שונה מהטענה של אנטישמים שטוענת את ההיפך, שהיהודי הוא לא בסדר מעצם זה שנולד.
  התורה שבעל פה הומצאה ממוחם הקודח של חז"ל כיוון שלא היה שום מתן תורה בהר סיני (לא הייתה גם יציאת מצרים, בוודאי לא כפי שזה מסופר בתורה) ואם אתה רוצה להתווכח, קודם כדאי שתקרא (בחיאת תקרא)
  את מי שכבר הקדיש לעניין את מיטב זמנו:
  http://www.daatemet.org.il/category.cfm?category_id=17

 22. אדם, אני מעוניין רק להצביע על סתירה מאד מהותית בדבריך. קודם אמרת:

  ישנם ממצאים ארכיאולוגים מובהקים לכך שהיתה דמות בשם אברהם, שאכן עשתה את כל המסע דרך מסופוטמיה עד לכנען

  עדו השיב לזה:

  אין שום ממצאים ארכיאולוגים שמעידים על קיומו של אברהם אבינו

  כעת אתה אומר:

  טענתי הייתה שאין שום הוכחות שאברהם לא היה

  ברור שטענתך המקורית הרבה יותר מרחיקת לכת ממה שאתה טוען כעת. זאת תופעה חוזרת איתך. עשית זאת עוד כמה פעמים. אם אתה נסוג מטענתך המקורית, עשה זאת בצורה מפורשת. כך נוהג יריב הגון בדיון.

סגור לתגובות