מבוא לביולוגיה אבולוציונית: דברי פתיחה

[1,530 מילים]

רשומה זאת היא חלק מסדרת המבוא לביולוגיה אבולוציונית. לחצו כאן לתוכן העניינים של הסדרה.

למה אני כותב את הסדרה הזאת?

הסיבה העיקרית היא די אנוכית. אני חושב שכתיבת הסדרה הזאת יכולה להועיל לי, אישית. לנסח טיעונים, להסביר מושגים, להשיג נתונים ולהכין גרפים – כל אלו מאפשרים לחדד ולעדן את הכישורים שלי ואת האופן בו אני מבין את הביולוגיה האבולוציונית. אני לא בטוח שאי פעם אגמור לכתוב את הסדרה, אבל מה שהיא תיתן לי יישאר איתי לאורך זמן.

הסיבה השניה הרבה פחות חשובה בעיני. אני אוהב ביולוגיה אבולוציונית. ככל שהכרתי את התחום יותר כך הבנתי עד כמה נפוצות בציבור אי-הבנות לגביו. הן קיימות גם, אך בהחלט לא רק, בקרב מכחישי אבולוציה. לא מעט אנשים ניסו לתקן אותן. המאמצים הללו ראויים לשבח, אך קנה המידה שלהם קטן בעיני. הכתבות הללו בדרך כלל עוסקות בנושא נקודתי, ולא חושפות את הקורא לרוחב היריעה של התחום כתחום מחקרי עשיר. הסדרה הזאת יכולה להיות מזור לבעיה הזאת, במיוחד משום שהיא חינמית.

עדיין, אין שום סיכוי שהייתי מתחיל בפרויקט כזה בלי הסיבה האנוכית. לבלוג יש כמות קוראים זניחה בהשוואה לכמות מכחישי האבולוציה שיש בישראל. אני יכול רק לדמיין עד כמה כמות הקוראים שלי זניחה לעומת כמות האנשים שיש להם אי-הבנות לגבי הביולוגיה האבולוציונית. אני אדם מעשי. אין שום סיכוי שהייתי כותב סדרה כמזור לבעיה שהיא כנראה לא יכולה לפתור. הסיבה האנוכית היא העיקר, לטובה ולרעה.

הקווים המנחים של הסדרה

לפני שהתחלתי לכתוב את הסדרה הזאת החלטתי על כמה עקרונות שמנחים את הכתיבה.

  • כתיבה סמי-פופולרית. לכתוב מדע פופולרי זה סיפור מההפטרה. קשה למצוא דרך לפשר בין הצורך להיות מדויק ובין הצורך לכתוב ברור. בסדרה הזאת, בחרתי להעלות את הרף קצת יותר מהרגיל. הסגנון ומידת הקושי שאנסה לאמץ בסדרה נמצא איפשהו בספקטרום המעורפל שבין כתיבה מדעית-טכנית לכתיבת מדע פופולרי, קרוב למדע פופולרי, אבל לא בדיוק שם. סמי-פופולרי, אם תרצו. היא תיכתב עם מנטליות כפולה, של "אבי ייסר אתכם בשוטים, ואני אייסר אתכם בעקרבים" ו"חנוך לנער על פי דרכו". שניהם, גם יחד, באותו זמן. הקריאה שלה יותר תובענית מהקורא ממה שמקובל במדע פופולרי, לדעתי. קחו זאת בחשבון.
  • דגש על מאמץ מדעי. אני רוצה לתת לקוראים טעימה מהמאמץ הכרוך בגיבוש מסקנות במדע. לפיכך, אדגיש את המאמץ הכרוך באיסוף מידע אמפירי והניתוח שלו. לעתים קרובות במדע פופולרי מדברים על המאמץ הזה, אך לרוב מבלי להמחיש אותו. הסדרה תנסה להמחיש אותו בכמה דרכים. הדרך הכי פשוטה היא פשוט לספר כמה מאמץ כרוך בביצוע דבר מה. דרך אחרת היא לשעמם אתכם בכוונה. לפעמים, כדי להגיע למסקנה מרגשת צריך לעבור דרך מדבר של שעמום יבש וצחיח. אעביר אתכם דרך המדבר הזה, בכוונה תחילה.
  • דגש על נתונים רחבי היקף. אני רוצה להדגיש נתונים רחבי היקף. ככל שאוכל, מידע יועבר לכם בעזרת תרשימים, בדרך כלל כאלו שמבוססים על נתונים שנאספו ממקורות מידע רבים ודוגמאות שמייצגות תופעות מתוך חלקים נרחבים בעולם החי. לדוגמא, רבים מכם כנראה שמעתם על התוספתן כראיה לאבולוציה. ובכן, הוא בהחלט ראיה לאבולוציה, אבל הוא רק שורה אחת. אני רוצה לתת לכם קובץ כזה עם מאות או אלפי שורות. זה אפשרי לאסוף כזאת כמות של נתונים, בטח היום בעידן המידע. זה ידרוש ממני הרבה עבודה באיסוף הנתונים והרבה עבודה במציאת דרכים יצירתיות להציג לכם אותם. עם זאת, אני חושב שזה הדבר היחיד שיתן לכם טעימה אמתית מעולם הביולוגיה.
  • בלי מתמטיקה. אני מתכנן את הסדרה כך שלא תופיע בה אפילו משוואה אחת. הכי קרוב למתמטיקה שנגיע כאן כנראה יהיה חישוב אחוזים, וגם אותו אעשה בשבילכם. ביולוגיה אבולוציונית היא תחום מאד מתמטי. ההימנעות ממשוואות היא מכה, אך מכה הכרחית. אם לא אעשה זאת, הסדרה הזאת כבר לא תהיה סדרת מדע פופולרי באף מובן שהוא.
  • הסתר פנים. דיבורים על אלוהים, דתיים ומכחישי אבולוציה לא יופיעו בסדרה הזאת. לא ממש אכפת לי מהנושאים האלו כשאני מדבר על המדע. אני בטוח שמי שמוצא את עצמו בשיחה על הכחשת אבולוציה כנראה ימצא תועלת בתוכן של הסדרה, אך זאת לא המטרה שלה.

מבנה הסדרה

אפשרי לגמרי ואפילו סביר שאף פעם לא אסיים לכתוב את הסדרה. חוסר זמן יהיה האשם העיקרי. לכן, אפשרי שמבנה הסדרה יהיה לעד "לא גמור". כך או כך, לפחות בינתיים, הסדרה מחולקת לשישה פרקים. כל אחד מהם מחולק לחלקים. אשתדל שאורכו של כל חלק לא יעלה על 1,500 מילים. בכל רשומה אספק רשימת מקורות וקריאה להרחבה.

הפרק הראשון ידון במגוון ביולוגי, ה-דבר שנחקר בביולוגיה אבולוציונית. גם אשתמש בפרק הזה כדי לערוך לכם היכרות עם מונחים בסיסיים בביולוגיה. את רובם אציג בצורה מפושטת וטכנית שגויה, אך קרובה מספיק לאמת כדי להיות שימושית. מי שירצה להעמיק, יוכל לעיין במקורות ובקריאה להרחבה שאספק עם כל רשומה.

הפרק השני יעסוק באבולוציה. הוא יסביר מה זה אבולוציה וידון בראיות שהיא אכן התרחשה.

הפרק השלישי יתחיל לעסוק במנגנוני האבולוציה. ספציפית, בתהליכי מוטציה ושאר ירקות. הוא יתאר מהן מוטציות, מהם "שאר הירקות" ויעסוק בראיות שהתהליכים האלו אכן מתרחשים בימינו. עוד לא החלטתי אם אעסוק בפרק הזה גם בידוע לנו לגבי מוטציות בעבר האבולוציוני הרחוק. אולי אשמור זאת לפרק הבא.

הפרק הרביעי יתמקד במנגנוני האבולוציה העיקריים, הסחף הגנטי והברירה הטבעית. הוא יציג אותם, יעמוד על פרטיהם היטב ויסביר אותם על ידי דוגמאות.

הפרק החמישי יעסוק בראיות שהמנגנונים האבולוציוניים האלו אכן מתרחשים והתרחשו בטבע. זה כנראה הפרק שכולם מחכים לו. ואין לי מושג אם אי פעם אגיע אליו. בהנחה שכן, אתם כנראה תשמחו לקרוא אותו. אני לא חובב גדול של דוגמאות לראיות. אני אוהב נתונים כמותיים רחבי היקף, שמכסים נתח ניכר מעולם החי. לכן, כשאדון בראיות לאבולוציה, כנראה תשמעו סגנון אחר של טיעונים מזה שאתם רגילים לשמוע בספרי מדע פופולרי.

הפרק השישי יעסוק בנושאי המחקר המרכזיים בביולוגיה אבולוציונית. אם אי פעם אגיע אליו, אני מקווה לתת לקורא הצצה אל מה שגילו ביולוגים אבולוציוניים וחשוב מזה לאופן בו הוא גילו זאת. לדוגמא, איך הם יודעים את ההיסטוריה האבולוציונית של החיים, איך נוצרים ונוצרו מינים חדשים ואיך נוצרים ונוצרו גנים חדשים.

בנוסף, אפשרי שלסדרה יהיו נספחים. אני שוקל שני נספחים פוטנציאליים. האחד יעסוק בגיל של כדור הארץ והשני באחד הנושאים האהובים עלי, ההיסטוריה של הביולוגיה האבולוציונית.

התרשימים

רוב ההשקעה שלי בחלקים השונים בסדרה הוא לא בכתיבת הטקסט. זה החלק הקל. אני כבר מכיר את התחום מספיק כדי להכיר את המושגים הבסיסיים שלו, אלו שיוצגו בכל מבוא לתחום שנכתב ברמת מדע פופולרי. אני בקושי צריך לנבור בספרות המדעית בחיפוש אחר מקורות, כי כבר קראתי מקורות כשערכתי היכרות עם התחום. לאורך רוב הפרקים שמתוכננים בסדרה, אני לא עומד לומר הרבה דברים שלא כתובים בספרי מבוא או בספרים קצת יותר מתקדמים בתחום. את רוב מה שצריך, כבר קראתי.

רוב הזמן שאשקיע בסדרה יושקע בתרשימים עתירי נתונים. לאסוף נתונים זה לא תמיד קל. באחד החלקים שכבר כתבתי, ביליתי כמעט 4 שעות רק ביצירת גרסה דיגיטלית של הנתונים. עבור תרשים אחר בחלק שעוד לא פורסם הייתי צריך לאתר, לאסוף ולקטלג נתונים ממקורות שונים לחלוטין. לאחר מכן הייתי צריך לחשוב על דרך יצירתית להציג לכם את הנתונים. זאת לא עבודה קלה. לכן, התרשימים הם העיקר, ואני מתכוון לזה. אם אתם עומדים לצאת מהסדרה הזאת עם משהו – זכרו את התרשימים.

זה גם אומר שהתרשימים יקרים בעיני כמו זהב ואני מרגיש זכות "להגביל" את השימוש בהם. ובכן, לא בדיוק מגבלה. השימוש בתרשימים הללו לעד ולנצח נצחים יהיה חינמי לחלוטין. אפילו אין צורך לתת לי קרדיט על הכנתם. גם לא אדרוש עליהם כסף. אף פעם. בנוסף, כל שימוש חינוכי בהם במסגרת כיתת לימוד מוסדרת בבית ספר או אוניברסיטה מותר ללא צורך לבקש את רשותי.

עם זאת, יש שתי מגבלות. ראשית, כל שימוש מסחרי בהם מותר רק לאחר קבלת רשות. שימוש מסחרי בעיני הוא לרבות גביית מחיר עלות על היצירה (ספר, מאמר, הרצאה וכדומה) ולרבות שילובה באתר אינטרנט בו משולבות פרסומות. אם אתם לא בטוחים שהשימוש בו תעשו בתרשים הוא מסחרי, תשאלו. זה לא ייקח לכם הרבה זמן, ואני מאד זמין באימייל. שוב, אלא אם כן אתם רוצים להשתמש בתרשימים כדי להשתלט על העולם, כמעט בטוח שאאשר את השימוש.

שנית, כל מכחיש אבולוציה שרוצה להשתמש בתרשימים בסדרה יאלץ לבקש ממני רשות לעשות זאת, לא משנה באיזה הקשר הוא עומד לעשות זאת. כשהוא שולח את הבקשה, שידאג לציין את הפרטים הבאים:

  • איפה הוא יעשה בתרשימים הללו שימוש. פרטים שמעניינים אותי, לדוגמא: במאמר? אם כן, איפה הוא יתפרסם? בהרצאה? אם כן, איפה תתקיים ההרצאה ומתי?
  • מה הנקודה שמקווים להעביר בעזרת התרשים. באיזו מסקנה הנתונים בתרשים תומכים, לשיטתם?

כמו שאמרתי, כל מכחיש אבולוציה כנראה יקבל אישור להשתמש בתרשים. אין לי בעיה עם אנשים שאומרים שטויות בשם התרשימים שלי, אבל אני כן רוצה לדעת על זה. יכול להיות מענג להגיע להרצאה שבה מישהו משתמש בעבודה שלי כדי לצאת נגד הביולוגיה האבולוציונית. זה סוג של מפגש בין תרבויות שאני אשמח לחוות.

איך להגיב

לסיום, כמה דברים על מדיניות התגובות בסדרה. אני נוהג לסגור לתגובות כל רשומה בבלוג כחודש אחרי פרסומה. נכון לעכשיו, רשומות בסדרה הזאת פטורות מהכלל הזה ויישארו פתוחות לתגובות לעד. אתם מוזמנים להוסיף עליהן תוכן, לבקש הבהרות, לבקש שאשנה דברים, לבקש שאסביר דברים יותר טוב וכדומה. היתרון שבכתיבת בלוג באינטרנט, הוא שאני תמיד יכול לערוך רשומות שכבר פרסמתי בהתאם לפידבק מכם, הקוראים, ואני בהחלט מתכוון לעשות זאת בסדרה הזאת. אשמח מאד לשיתוף פעולה מכם.

מעבר לזה, כמה כללים מיוחדים למכחישי אבולוציה, שחלקם גם מאד ראויים לאוזניים של אנשים מהצד "שלי":

  • אם תקראו לי שקרן, רמאי או נוכל, אתאיסט נתעב או כל כינוי גנאי שכזה – יש סיכוי אפסי שאאשר את התגובה שלכם. אנחנו לא מסכימים, אבל זה לא אומר שאני סגנו של היטלר ואני לא מוכן לקבל יחס כזה כאן, בבלוג שלי.
  • אל תדביקו טקסטים ארוכים שהעתקתם מאיזשהו מאמר של מכחיש אבולוציה כלשהו. תגובות כאלו לא יאושרו. כתבו טיעונים במילים שלכם. אם אתם טוענים טענה עובדתית כלשהי, נסו לתת לה מקור מהספרות המדעית.
  • זאת סדרה על אבולוציה, אבל לא כל חלק בה עוסק באותו נושא. אם אני כותב על מגוון ביולוגי, אל תנסו להתחיל איתי דיון על הברירה הטבעית. זה לא רלוונטי ולא אאשר תגובות כאלו.

 

רק כיף!

עידו

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *