מדיניות תגובות

בבואי לגבש את מדיניות התגובות באתר עמדו לנגד עיני שני שיקולים. מצד אחד, אני רוצה לקדם שיח חופשי. אני לא נהנה לחסום אנשים ושונא להגביל את היכולת של אחרים להתבטא. מצד שני, יש אנשים שעושים הרבה כדי שארצה להשתיק אותם. לדוגמא, מוכרת לי היכולת של אנשים לכתוב ערימות של מלל בעלות קשר קלוש לרשומה עליה הם מגיבים או אחרים שפשוט כותבים תגובות קצרצרות שלא מקדמות דיון לשום מקום ("אתה טועה"). הכללים הבאים גובשו מתוך ניסיון לאזן בין השיקולים הללו. הם נוסחו בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד. שימו לב שהם עלולים להשתנות.

א. כללי חובה

 1. כל מגיב מחויב למסור את כתובת האימייל האמיתית שלו.
 2. כל תגובה צריכה להיות מאושרת על ידי. הקריטריונים לאישור הם בעיקר רלוונטיות ונימוס.
  • רלוונטיות. מה שאתם כותבים צריך להיות רלוונטי לרשומה עליה אתם מגיבים. על התגובה שלכם להוסיף על הרשומה נקודה שמציגה באור חדש משהו שכתוב בה, או לדון ישירות על משהו שכתוב בה.
  • נימוס. תגובות שמנוסחות בזלזול או בלעג, כלפי או כלפי אחרים, לא יאושרו. זה נכון שבעתיים לחילונים עם אוצר מילים "פעיל" במיוחד. רוצים לקרוא לדתיים "הזויים עם חבר דמיוני עם דת פרימיטיבית שזובחים לאל כזבים"? חפשו בבקשה בלוג אחר להגיב בו.
 3. Don't be a dick (DBAD).
 4. זמן מה אחרי שרשומה תפורסם, היא תיחסם לתגובות. אשתדל שרשומה תהיה פתוחה לכחודש, אבל זה באמת תלוי במידת הזמן הפנוי שלי.

ב. הליכות כבוד בסיסי

החלק הבא לא ממש מכיל "חוקים". רובם רק כללי אצבע שנועדו לאפשר לכם לראות לאן הרוח נושבת.

 1. חל איסור מוחלט לקלל. לא תפורסם תגובה המכילה קללות כגון "בן זונה", "שמוק" או "מאנייק".
 2. אדם יכול לטעות. הוא גם יכול לבצע שגיאות מפגרות, מטומטמות, אידיוטיות או כאלו שתרצו לכנות במילים דומות לאלו. מותר לאפיין את דבריו של אדם כרצונכם, אך לאדם עצמו חובה לתת יחס מכבד, גם אם אתם חושבים שהוא מטומטם לחלוטין. תגובה שתעבור על הכלל הזה תימחק ברגע שאראה אותה.
 3. רוצים לקבוע שמה שאדם אמר "טיפשי", "אידיוטי" או אולי "מפגר"? עצרו לרגע וחשבו האם מה שאתם עומדים לכתוב גורם לכם להישמע כמו פוצים מוחלטים. מניסיון, הוא כנראה כן. עדיף להימנע מזה, ובמידה וזה יחרוג מטעם הטוב בעיני, לא אפרסם תגובות שמכילות כאלו ביטויים.
 4. כשזה רלוונטי, ולו בצורה שטחית, מותר לומר לבן אדם שעליו ללמוד דבר מה או שהידע שלו בתחום מסוים לוקה בחסר. זה לא מראה חוסר כבוד, גם אם חושבים שזה שגוי. תלונות על התבטאויות כאלו יזכו להתעלמות.
 5. לצערי, אני המחוקק, השופט והמוציא לפועל של גזר הדין. אם אתם חושבים שהואשמתם על לא עוול בכפכם בעבירה על אחד הכללים שכתובים כאן, הבמה שלכם לומר לי זאת. דעו שכשזה מגיע לניהול דיונים, אני לא סובל התחכמויות ונחשב לקפדן מאד. אל תיתממו. רוצים להיות סרקסטיים ולעגניים? עדיף לחכות עם זה לתגובה השניה או השלישית שלכם בדיון.
 6. אני בן אדם. אני עומד לטעות. לכן, אני בטוח שמתישהו אעבור על ההנחיות בדף הזה. כשאתם רואים זאת, תנו לי הערה. לא יזיק גם לי ליישר קו לפעמים. אשתדל לתקן את המעוות.